Fragment Księżyca trafił na aukcję. Jego wartość szacuje się na 2 mln funtów

Fragment Księżyca trafił na aukcję. Jego wartość szacuje się na 2 mln funtów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.05.2020 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedna z największych skał księżycowych - NWA 12691 trafiła na aukcję. To niezwykle rzadki obiekt, stąd nie dziwi, że sprzedający spodziewają się rekordowej ceny, która może osiągnąć nawet 2 mln funtów.

Dom aukcyjny Christie's wystawił na sprzedaż piątą największą znaną skałę księżycową, jaka trafiła na Ziemię. Obiekt NWA 12691 waży 13,5 kg i jest największym fragmentem księżyca, jaki był licytowany w tym domu aukcyjnym.

NWA 12691 jest większy niż jakakolwiek skała przywieziona w ramach misji Apollo. Na Ziemi obecnie znajduje się ok. 650 kg księżycowych skał, a licytowany obiekt jest fragmentem deszczu meteorytów, który spadł na terenie Sahary Zachodniej.

Księżycowe meteoryty trafiają na Ziemię, gdy asteroida lub kometa uderzą w naszego naturalnego satelitę powodując oderwanie się od niego fragmentów skał. NWA 12691 jest pozostałością po takim zderzeniu i został odnaleziony 2 lata temu na pograniczu Sahary Zachodniej, Algierii i Mauretanii.

Poza nim sklasyfikowano około 30 innych meteorytów, a każdy z nich otrzymał nazwę NWA oraz swój numer. Aby potwierdzić, że meteoryt jest księżycowego pochodzenia wykonuje się dokładną analizę tekstury oraz składu chemicznego, mineralnego i izotopowego skały. Ich skład jest zwykle bardzo różny od tego co znamy na Ziemi.

NWA 12691 trafiła na aukcję w sekcji Private Sales, a szacunkowa wartość księżycowego meteorytu ma wynieść ok. 2 mln funtów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)