ycipk-18z5wm

Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

Zmiany klimatyczne postępują dramatycznie szybko. Wystarczy spojrzeć na temperaturę w Polsce na przełomie ostatnich kilku dni. Naukowcy są tego świadomi i nieustannie pracują nad przeróżnymi sposobami walki z upałami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wygląda jak zwykłe okno, ale w rzeczywistości to folia
Wygląda jak zwykłe okno, ale w rzeczywistości to folia (MIT)
ycipk-18z5wm

Fala upałów może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone są organizmy słabsze, nieprzystosowane do tak wysokich temperatur, takie jak osoby starsze. Z tego względu większość z nas korzysta z klimatyzacji. Dla nas przynosi tymczasową ulgę, ale na dłuższą metę szkody dla środowiska uderzają ze zdwojoną siłą.

Klimatyzacja ochładza pomieszczenia i samochody, ale do atmosfery trafiają ogromne ilości dwutlenku węgla. Z kolei jego skutków na zmiany klimatyczne nie trzeba chyba tłumaczyć. Jeśli potrzebujecie informacji, polecamy spojrzeć na ten artykuł w serwisie Nauka o Klimacie.

Z tego względu naukowcy poszukują wszelkich rozwiązań, które pozwolą ludzkości rzadziej korzystać z klimatyzacji. Chodzi o znalezienie sposobu, na zmniejszenie temperatur w pomieszczeniach. W tym celu badacze z MIT oraz Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli folię, która zatrzymuje 70 proc. ciepła pochodzącego ze światła słonecznego.

ycipk-18z5wm

Zobacz też: Elektrownie węglowe trują Europejczyków. Najgorsi są Niemcy

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Mimo zatrzymywania ciepła, folia pozostaje wysoce przezroczysta. To wszystko dzięki umieszczonych w tworzywie sztucznym kulkach wypełnionych wodą. Kiedy temperatura wzrasta do 30 stopni, kulki kurczą się, przez co woda jest z nich wyciskana, a folia staje się półprzeźroczysta. Ciepło jest wówczas w 70 proc. blokowane, ale my nadal możemy swobodnie patrzeć przez okno.

ycipk-18z5wm

Zobacz też: Klimatyzator przenośny – czy warto? Musisz zwrócić uwagę na jeden szczegół

Źródło: Engadget

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-18z5wm

Czytaj także: Najlepsze sposoby na domowe chłodzenie. Od taniej klimatyzacji po trik z Bangladeszu

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-18z5wm

ycipk-18z5wm
ycipk-18z5wm