Flash musi odejść. Coraz bliżej końca feralnej technologii

Flash musi odejść. Coraz bliżej końca feralnej technologii

Flash musi odejść. Coraz bliżej końca feralnej technologii
Źródło zdjęć: © Google
15.07.2015 16:52, aktualizacja: 16.07.2015 08:25

Ostatnie dni nie są najlepsze dla technologii Flash – chociaż przestarzałej i pełnej dziur, to wciąż wykorzystywanej na wielu stronach internetowych. Ze względu na kolejne doniesienia o lukach bezpieczeństwa, twórcy przeglądarki Firefox zdecydowali o całkowitym zablokowaniu obsługi rozwiązania Adobe. Firma zareagowała szybko, wypuszczając nową wersję, już akceptowaną przez przeglądarkę, ale coraz wyraźniej widać, że dni Flasha są policzone.

Adobe Flash pojawił się na początku tego wieku i mocno namieszał w światowym internecie. Pokazał, że strony internetowe mogą być znacznie atrakcyjniejsze niż dawniej, pełne animacji i efektownych elementów interfejsu. Z drugiej strony korzystający z Flasha projektanci często zresztą zdecydowanie przesadzali z jego wykorzystaniem, zmieniając wygodne niegdyś strony w kompletnie bezużyteczne świecidełka.

Kiedy w 2005 roku pojawił się YouTube, wykorzystujący technologię Adobe, wydawało się, że nic już nie zagrozi jej pozycji i będziemy na nią skazani – czy się nam to podoba, czy nie. Nawet mimo tego, że od początku mówiło się, że jest pełna dziur, niedoróbek, potrafi znacząco spowalniać komputer, a nawet narażać go na ataki hakerów i cyberprzestępców. I chociaż z czasem wykorzystanie Flasha na stronach internetowych się unormowało, to technologia ta miała niewielu fanów. Można było ją tolerować, ale trudno było ją lubić.

Mijały lata i niewiele się zmieniało. Flash pozostawał standardem, pozostawał również tak samo pełen błędów i niebezpieczny jak wtedy, kiedy się pojawił. W tym roku coś jednak zaczęło się w końcu ruszać. W styczniu YouTube zrezygnował z technologii Adobe jako domyślnej w swoich materiałach, przerzucając się zamiast tego na HTML-a 5. Z tego alternatywnego rozwiązania zaczęły już wcześniej korzystać inne strony i chociaż nie jest ono jeszcze tak spopularyzowane, by można było mówić o całkowitym odejściu Flasha w niepamięć, to decyzja YouTube'a może to znacząco przyspieszyć.

Szczególnie, że cały czas pojawiają się kolejne informacje o błędach, znajdowanych w technologii Adobe, z których najgroźniejsze mogą prowadzić do utraty cennych danych czy przejęcia komputera przez niepowołane osoby. Doprowadziło to nawet do tego, że twórcy Firefoksa zdecydowali o czasowym całkowitym wyłączeniu obsługi Flasha w swojej przeglądarce. Jej użytkownicy przez jakiś czas musieli każdorazowo ręcznie wyrażać zgodę na uruchomienie wtyczki. Bez ich bezpośredniej zgody treści takie nie były w ogóle wyświetlane.

Po pojawieniu się aktualizacji 18.0.0.209, Flash w Firefoksie znów działa. Pytanie, jak długo to wszystko jeszcze potrwa.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)