Filtr z drewna. Wynalazek, który może zwalczyć niedobór wody pitnej

Choć w 2021 roku wagę świata przyciąga pandemia Covid-19, stare problemy ciągle pozostają nierozwiązane. Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a zmiany klimatyczne sprawiają, że liczba ta będzie wzrastać. Na szczęście naukowcy z MIT znaleźli ciekawe rozwiązanie. Zainspirowali się naturą.

Czysta woda to dla wielu ludzi nieosiągalne marzenie
Czysta woda to dla wielu ludzi nieosiągalne marzenie
Źródło zdjęć: © Pixabay, Lic. CC0
Łukasz Michalik

27.03.2021 13:17

Jak oczyścić brudną wodę, aby nadawała się do picia? Metod uzdatniania nie brakuje, jednak wiele z nich jest albo mało skutecznych, albo – w przypadku tych skuteczniejszych – ze względu na stopień komplikacji i cenę są niedostępne dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest np. „słomka życia Lifestraw”, pozwalająca na bezpieczne picie wody choćby z kałuży – jest skuteczna i wydajna, ale kosztuje ponad 100 zł.

Naukowcy z MIT postanowili zmierzyć się z tym problemem i odnaleźć skuteczne, ale zarazem dostępne rozwiązanie. Inspiracją okazała się natura, bo – jak wynika z przeprowadzonych badań – skutecznym filtrem mogą być poprzeczne przekroje gałęzi drzew takich jak sosna.

Kluczowa jest tu struktura drewna, w którym występują cieniutkie kanaliki, używane przez drzewo do transportowani wody, połączone za pomocą membran, pełniących rolę naturalnych filtrów.

Development of low cost water filters using plant xylem | Krithika Ramchander

Cecha ta sprawia, że przekroje gałęzi dobrze nadają się do filtrowania. Zbudowane z ich pomocą filtry są tanie, a także nadają się do długiego przechowywania, zachowując swoje właściwości mimo upływu czasu.

Co istotne, filtr jest skuteczny nie tylko na duże zanieczyszczenia mechaniczne, ale jest w stanie usunąć z wody także niektóre bakterie i wirusy. Zapewnia przy tym wydajność rzędu 1 litra na godzinę.

Opracowane przez MIT filtry są na razie testowane w Indiach, jednak już teraz budzą spore nadzieje. Jeśli okażą się wystarczająco skuteczne, mogą w istotny sposób dopomóc w ograniczaniu skutków niedoboru wody pitnej.

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (16)