Ważne odkrycie na Marsie. Znaleźli ślady starożytnej struktury

Chiński łazik Zhurong znalazł dowody na istnienie starożytnego oceanu na Marsie, sugerując, że planeta mogła być kiedyś pokryta wodą. Może to pomóc w ustaleniu, czy Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, która może podtrzymywać życie.

Łazik Zhurong
Łazik Zhurong
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

08.11.2024 09:00

Chiński łazik Zhurong, który w 2021 r. wylądował na równinie w regionie Utopia na Marsie, dostarczył nowych dowodów na istnienie starożytnego oceanu na Czerwonej Planecie. Badania, na które powołuje się portal ScienceAlert wskazują na obecność formacji geologicznych, takich jak stożki błotne i rowy poligonalne, które mogą świadczyć o dawnym istnieniu wody.

Ocean sprzed miliardów lat

Naukowcy z Hong Kong Polytechnic University, kierowani przez Bo Wu, odkryli, że w okolicach lądowania Zhuronga mogła znajdować się linia brzegowa. Szacują, że ocean powstał w wyniku zalania ok. 3,7 miliarda lat temu, a następnie zamarzł i zniknął ok. 3,4 miliarda lat temu.

Jednak nie wszyscy naukowcy są przekonani o tych odkryciach. Benjamin Cardenas z Pennsylvania State University wyraził sceptycyzm, twierdząc, że silne wiatry marsjańskie mogły zniszczyć ślady linii brzegowej przez miliardy lat. Cardenas podkreśla, że Mars jest bardziej aktywny geologicznie niż Księżyc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bo Wu przyznaje, że wiatry mogły wpłynąć na erozję skał, ale zaznacza, że uderzenia meteorytów mogą czasami wydobywać podziemne skały na powierzchnię. Mimo kontrowersji, Cardenas uważa, że istnienie oceanu na Marsie jest możliwe.

Odkrycie to może pomóc w rozwiązaniu zagadki, czy Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym zdolną do podtrzymywania życia. Większość naukowców uważa, że życie na Ziemi mogło powstać w oceanach lub w pobliżu wody i powietrza, co czyni Czerwoną Planetę bardziej przyjazną dla życia.

Komentarze (0)