Falstart misji załogowej SpaceX. Rakieta Falcon 9 ma problemy

Misja NASA SpaceX Crew-6 na stanowisku startowym
Misja NASA SpaceX Crew-6 na stanowisku startowym
Źródło zdjęć: © NASA

27.02.2023 10:52, aktual.: 27.02.2023 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejsza próba startu załogowej misji NASA Space X została wstrzymana. Czterech astronautów zmierzających na Międzynarodową Stację Kosmiczną uziemiły problemy techniczne. Co stało się z rakietą Falcon 9 i jakie są szanse na ponowny start?

Jak przebiegała próba startu szóstej załogowej misji NASA SpaceX?

Głównym celem załogowej misji NASA SpaceX Crew-6 jest transport czteroosobowej załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dzisiejsza próba startu zakończyła się jednak falstartem. Minuty przed planowanym oderwaniem zaprotestował system naziemny.

Astronauci musieli opuścić kapsułę Dragon, a z rakiety Falcon 9 usunięto paliwo. Pozostała ona jednak na stanowisku startowym i jest w dobrym stanie technicznym.

Dlaczego start misji załogowej NASA SpaceX został wstrzymany?

Z relacji na żywo wynika, że podczas dzisiejszej próby startu doszło do problemów z systemem zapłonu silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Dlaczego nie udało się zapewnić im pełnego źródła zasilania nie jest jeszcze pewne. Nie wyklucza to jednak szybkiego powrotu astronautów na stanowisko startowe. Problem dotyczy systemów naziemnych, a jego usunięcie umożliwi bezpieczną podróż w przestrzeń kosmiczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy szósta misja załogowa NASA SpaceX wystartuje ponownie?

Według deklaracji NASA ponowny start jest możliwy już wkrótce. Wiele zależy od przyczyn, które uziemiły kapsułę SpaceX z załogą na pokładzie, ale nie są one krytycznymi. Jeśli problem z zapłonem uda się sprawnie przezwyciężyć, szansa na start w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 Jeśli problemy z zapłonem uda się przezwyciężyć szansa na start w kierunku Międzynarodowej Stacji kosmicznej będzie w czwartek 1. marca 2023 r. o godzinie 0:34 czasu lokalnego. Ze względu na sytuację pogodową NASA wyklucza wykorzystanie wtorkowego okna startowego, a bardziej odległe terminy nie są aktualnie rozważane. 

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także