Fala wezbraniowa dotarła do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym

Fala wezbraniowa dotarła do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | ESA
Adam Gaafar

11.09.2021 17:33

Ulewne deszcze, które na początku września wystąpiły w południowej części Polski, spowodowały podniesienie stanu wód. Fala wezbraniowa przeszła przez cały kraj, docierając pod koniec tygodnia do Bałtyku. Widać ją na zdjęciu satelitarnym wykonanym przez satelitę ESA w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Na początku września Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia dla kilku regionów Polski. Trzeci, najwyższy stopień, ostrzegający o wezbraniach z powodu przekroczenia stanów alarmowych, dotyczył województw małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

W alercie wskazywano, że całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na mkw. Rzecznik małopolskiej PSP informował 1 września, że w ciągu minionej doby straż pożarna odnotowała blisko 500 interwencji.

W wyniku intensywnych opadów doszło do powstania fali wezbraniowej, która przeszła przez cały kraj. Na początku ubiegłego tygodnia przeszła ona przez Kraków, powodując liczne szkody na bulwarach wiślanych. Do Warszawy wysoka woda dotarła w poniedziałek 6 września.

Na zdjęciu wykonanym przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej widać, że w czwartek fala wezbraniowa dotarła do ujścia Wisły i wpadła do Morza Bałtyckiego. Fotografia powstała w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus, który jest realizowany przez Komisję Europejską we współpracy z ESA.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)