Facebookowy gang zdemaskowany

Facebookowy gang zdemaskowany
Źródło zdjęć: © chip.pl

19.01.2012 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kontynuując doniesienia mediów w sprawie zidentyfikowania przez Facebook pięciu osób odpowiedzialnych za robaka Koobface, Sophos opublikował niezależne badanie nad gangiem.

Dirk Kollberg, eskpert SophosLabs ds. malware, i niezależny badacz Jan Droemer, przy współpracy z dużym zespołem specjalistów z branży, ustalili szereg faktów, łącznie z pseudonimami sprawców, ich działaniami online, kontaktami biznesowymi oraz lokalizacją fizyczną. Członkami gangu byli: Anton Korotchenko, Alexander Koltyshev, Roman Koturbach, Syvatoslav Polinchuk i Stanisław Avdeiko.

Koobface (anagram słowa "Facebook") rozprzestrzenia się za pośrednictwem portali społecznościowych, infekując komputery i tworząc sieć botnet, składającą się z komputerów-zombie. Robak jest na tyle zaawansowany, że może nawet tworzyć własne konta w sieciach społecznościowych w celu agresywnego rozsyłania linków i tym samym zarażania kolejnych komputerów.

Twórcy Koobface, których nazwiska nie były dotąd znane, każdego roku zarabiali na złośliwym oprogramowaniu miliony dolarów. Badania Droemera i Kollberga trwały od października 200. do lutego 2010, jednak władze zwróciły się z prośbą o zachowanie ich w poufności, aby zyskać czas niezbędny do zbudowania sprawy.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Wikipedia protestuje przeciwko kontrowersyjnemu prawu"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także