Facebook pozywa Mitel

Facebook pozywa Mitel
Źródło zdjęć: © Sean MacEntee / flickr.com / CC

16.08.2012 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojny patentowe mają swoją wewnętrzną logikę. Szkoda tylko, że coraz mniej ludzi jest w stanie ją pojąć. W marcu kanadyjska firma telekomunikacyjna Mitel pozwała Facebooka o naruszenie patentów. Teraz Facebook składa kontr-pozew.

Jak na razie wszystko przebiega zgodnie z tym, do czego przywykliśmy w takich przypadkach. Robi się jednak dużo ciekawiej jeśli przyjrzeć się sprawie bliżej. Facebook pozwany został w marcu tego roku. Mniej więcej w tym samym czasie AOL sprzedało Microsoftowi pakiet patentów za miliard dolarów. W kwietniu tego roku Microsoft odsprzedał Facebookowi część z tych patentów za kwotę 55. milionów dolarów.

Wśród nich znajdowały się dwa, które można teraz wykorzystać by pozwać Mitel. Sprawa sprowadza się więc do tego, że Facebook oberwał, kupił amunicję i teraz oddaje. I to czym? Starymi patentami dotyczącymi telefonów (U.S. patent 7,778,39. – „System notyfikacji statusu telefonu”) i Instant Messengera AOL (U.S. patent 7,454,709 – „Definiowana przez użytkownika lista współużytkowników on-line”). Jaki interes ma Facebook w tak dziecinnym zachowaniu? Tego nie wie chyba nikt poza Zuckerbergiem.

Na wojnach patentowych, jak na każdej wojnie, zarabiają jedynie dostawcy amunicji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)