Facebook pozwany za przycisk "Lubię to!"

Facebook pozwany za przycisk "Lubię to!"

Facebook pozwany za przycisk "Lubię to!"
Źródło zdjęć: © Marcin Wichary / flickr.com / CC
12.02.2013 12:30

Internet byłby dziś prawdopodobnie zupełnie innym tworem, gdyby nie wszechobecne „Lubię to!” Facebooka. Jednak holenderska firma Rembrandt Social Media twierdzi, że funkcjonalność ta wcale nie została wprowadzona przez Zuckerberga. I będzie dowodzić swoich racji przed amerykańskim sądem.

Rembrandt Social Media posiada prawa do patentów zmarłego przed siedmioma laty holenderskiego programisty nazwiskiem Joannes Jozef Everardus van Der Meer. Firma twierdzi, że sukces Facebooka nie byłby możliwy, gdyby amerykańska firma nie wykorzystała bez zezwolenia dwóch patentów, które van Der Meer zarejestrował jeszcze w 199. roku, czyli sześć lat przed powstaniem Facebooka.

Van Der Meer stworzył swego czasu sieć społecznościową o nazwie Surfbook, w której użytkownicy mogli dzielić się informacjami ze znajomymi i rodziną, a ci mogli dać znać, że coś im się podoba za pośrednictwem przycisku „Like”. Kancelaria prawna Fish and Richardson, która reprezentuje w tej sprawie holenderską firmę twierdzi, że Facebook doskonale wiedział, że mechanizm ten został opatentowany przez Holendra, ponieważ wzmianki o nim mają pojawiać się w samych wnioskach patentowych Facebooka. Dlatego Rembrandt Social Media postanowiło w końcu pozwać największą sieć społecznościową w sądzie federalnym w Wirginii.

- _ Wierzymy, że patenty należące Rembrandt [Social Media] są ważnym fundamentem znanych dzisiaj mediów społecznościowych i oczekujemy, że sędzia oraz przysięgli dojdą do takiego samego wniosku na podstawie dowodów _ - mówi Tom Melsheimer z kancelarii Fish and Richardson.

Tymczasem Facebook zachowuje milczenie.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (238)