Facebook powodem narkomanii i alkoholizmu wśród nieletnich?

Facebook powodem narkomanii i alkoholizmu wśród nieletnich?

Facebook powodem narkomanii i alkoholizmu wśród nieletnich?
Źródło zdjęć: © CHIP
26.08.2011 14:28

Czy nastolatki wykorzystujące media społecznościowe chętniej sięgają po alkohol i narkotyki? Według badań uniwersytetu Columbia: tak!

Portale takie, jak MySpace czy Facebook, zdaniem badaczy, promują używki. Głównie przez samych użytkowników, którzy bardzo chętnie umieszczają zdjęcia z imprez, będąc pijanymi lub naćpanymi. Badacze wzywają owe portale do zastosowania odpowiednik technik filtrujących nieodpowiednie treści. Facebook broni się tym, że każde zdjęcie można zgłosić jako nieodpowiednie, i, jeżeli zgłoszenie jest zasadne, takie zdjęcie jest usuwane.

Obraz
© (fot. CHIP)

Według badań, nastolatki korzystające z sieci społecznościowych pięciokrotnie chętniej sięgają po tytoń, dwukrotnie chętniej palą trawkę i trzykrotnie chętniej spożywają alkohol. Wśród badanych młodocianych, połowa przyznaje, że widziała nieraz zdjęcia, w których ich znajomi stosuje używki. Połowa z badanych to dzieci w wieku poniżej 1. lat.

Dodatkowo, 1. procent nastolatków przyznało, że ktoś im dokuczał lub zniesławiał na portalach społecznościowych (przede wszystkim dziewczyny). Tego typu osoby ponoć potem szczególnie sięgają po używki.

Badanie przeprowadzono na 100. nastolatkach telefonicznie, 1037 nastolatkach przez internet i 528 rodzicach.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Żeby dostać pracę w Google, stał się gwiazdą"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)