Trwa ładowanie...
d2jhx8c

Facebook. Już wkrótce będzie czytał w naszych myślach

Facebook finansuje badania, których celem jest stworzenie urządzenia czytającego w myślach. Ma być nieinwazyjnym rozwiązaniem, pozwalającym ludziom pisać na różnych urządzeniach elektronicznych, wyobrażając sobie, że rozmawiają. Bez wciśnięcia jakiegokolwiek klawisza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Facebook przeczyta nasze myśli.
Facebook przeczyta nasze myśli. (Shutterstock.com, Fot: gorodenkoff)
d2jhx8c

Facebook w 2017 roku ogłosił, że pracuje nad interfejsem mózg-komputera, który zostanie zaprojektowany tak, aby umożliwiać użytkownikom wpisywanie słów przy wykorzystaniu myśli. Firma opublikowała komunikat, w którym informuje o postępie badań.

Facebook chwali się postępami w pracach

Z wpisu wynika, że Facebook współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Ich zadaniem jest stworzenie urządzenia, które pomoże pacjentom z uszkodzeniami neurologicznymi mowy. Pozwoli na to analiza aktywność mózgu w czasie rzeczywistym.

d2jhx8c

Naukowcy wykorzystują inwazyjne metody elektrofizjologiczne ECoG. Wyniki swoich dotychczasowych badań, opublikowali na łamach czasopisma Nature Communications. Prace realizowane są w ramach programu BCI (brain-computer interface).

Przebieg i wyniki badań

W trakcie badań, elektrody umieszczane były bezpośrednio na powierzchni kory mózgowej osób uczestniczących w badaniu. Jednym z zadań ochotników stanowiło udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące skali odczuwanego bólu (od 1 do 10).

d2jhx8c

Wyniki potwierdzają, że stworzony system identyfikuje zarówno zadawane pytania jak i odpowiedzi, wykluczają przypadek. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się im osiągnąć szybkość dekodowania w czasie rzeczywistym na poziomie 100 słów na minutę.

Facebook uważa, że wykorzystanie badań BCI pozwoli na stworzenie nowych sposobów interakcji w ramach wirtualnej rzeczywistości, a także zwiększy możliwości zastosowania okularów do rzeczywistości rozszerzonej.

Zobacz też:

d2jhx8c

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2jhx8c

d2jhx8c
d2jhx8c