Facebook. Już wkrótce będzie czytał w naszych myślach

Facebook. Już wkrótce będzie czytał w naszych myślach

Facebook. Już wkrótce będzie czytał w naszych myślach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | gorodenkoff
Karolina Modzelewska
01.08.2019 11:06, aktualizacja: 01.08.2019 11:19

Facebook finansuje badania, których celem jest stworzenie urządzenia czytającego w myślach. Ma być nieinwazyjnym rozwiązaniem, pozwalającym ludziom pisać na różnych urządzeniach elektronicznych, wyobrażając sobie, że rozmawiają. Bez wciśnięcia jakiegokolwiek klawisza.

Facebook w 2017 roku ogłosił, że pracuje nad interfejsem mózg-komputera, który zostanie zaprojektowany tak, aby umożliwiać użytkownikom wpisywanie słów przy wykorzystaniu myśli. Firma opublikowała komunikat, w którym informuje o postępie badań.

Facebook chwali się postępami w pracach

Z wpisu wynika, że Facebook współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Ich zadaniem jest stworzenie urządzenia, które pomoże pacjentom z uszkodzeniami neurologicznymi mowy. Pozwoli na to analiza aktywność mózgu w czasie rzeczywistym.

Naukowcy wykorzystują inwazyjne metody elektrofizjologiczne ECoG. Wyniki swoich dotychczasowych badań, opublikowali na łamach czasopisma Nature Communications. Prace realizowane są w ramach programu BCI (brain-computer interface).

Przebieg i wyniki badań

W trakcie badań, elektrody umieszczane były bezpośrednio na powierzchni kory mózgowej osób uczestniczących w badaniu. Jednym z zadań ochotników stanowiło udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące skali odczuwanego bólu (od 1 do 10).

Wyniki potwierdzają, że stworzony system identyfikuje zarówno zadawane pytania jak i odpowiedzi, wykluczają przypadek. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się im osiągnąć szybkość dekodowania w czasie rzeczywistym na poziomie 100 słów na minutę.

Facebook uważa, że wykorzystanie badań BCI pozwoli na stworzenie nowych sposobów interakcji w ramach wirtualnej rzeczywistości, a także zwiększy możliwości zastosowania okularów do rzeczywistości rozszerzonej.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)