Facebook, Instagram czy Snapchat prowadzą do depresji. Lepiej ich nie nadużywać

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii odkryli bezpośredni związek między korzystaniem z portali społecznościowych a stanami depresyjnymi i samotnością. Chorzy, którzy korzystali z FB, Instagrama i Snapchata do 10 minut dziennie doświadczyli znacznych spadków objawów.

Facebook, Instagram czy Snapchat prowadzą do depresji. Lepiej ich nie nadużywać
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain
Arkadiusz Stando

Badanie zatytułowane "No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression" - wskazało na jawny wpływ korzystania z portali i aplikacji takich jak Facebook, Instagram oraz Snapchat, na rozwój ciężkiej choroby - depresji.

143 uczniów brało udział w badaniach trwających trzy tygodnie. Każdemu z nich ograniczono czas korzystania z mediów społecznościowych do zaledwie 10 minut dziennie. Dla potwierdzenia, uczniowie wysyłali zrzut ekranu z informacjami o zużyciu baterii każdej aplikacji, co wskazywało, ile minut dziennie spędzali na każdej z nich. Oczywiście, mogli oszukiwać - wystarczyło drugie urządzenie. Ale wyniki były zbyt dobre, żeby mogło do tego dojść.

Spośród grupy badanych, ci którzy ograniczyli korzystanie z mediów społecznościowych, wykazali znaczne spadki objawów depresji. Wiele badań wskazywało już na związek między tymi aplikacjami a zdrowiem psychicznym. Natomiast wedle ustaleń naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii udało się wykryć konkretny związek przyczynowo-skutkowy tych dwóch zjawisk.

Odkrycia naukowców zdecydowanie sugerują, że ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych do około 30 minut dziennie może prowadzić do znacznej poprawy kondycji psychicznej.

"To ironiczne, ale może nie jest zaskakujące, że zmniejszenie mediów społecznościowych, które obiecały pomóc nam połączyć się z innymi, w rzeczywistości pomaga ludziom czuć się mniej samotni i przygnębieni" - czytamy w raporcie opracowanym przez Melissy G. Hunt, Rachel Marx, Courtney Lipson i Jordyn Young.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Zobacz też: Cybersejf – uwaga na fałszywe aplikacje

depresjasamotnośćwiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)