Trwa ładowanie...
d3v9ev5

USA. Polska może otrzymać F-35. Jest zgoda na sprzedaż samolotów

Administracja USA zaaprobowała potencjalną sprzedaż myśliwców 5. generacji F-35 Polsce. Decyzja odnosi się do 32 samolotów, które wyceniono na 6,5 mld dolarów, czyli 25 mld złotych. Teraz potrzebna jest zgoda Senatu USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA. Polska dostała zgodę na kupno samolotu F-35
USA. Polska dostała zgodę na kupno samolotu F-35 (Wikimedia Commons CC BY)
d3v9ev5

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak po raz pierwszy powiedział, że Polska może kupić myśliwce 5. generacji w kwietniu br. Chociaż nie padła wtedy nazwa F-35, to nie było złudzeń, że właśnie o ten samolot chodzi. F-35 to projekt międzynarodowy chociaż rolę przewodnią pełni USA, a jedynym innym samolotem 5. generacji jest F-22 Raptor, który nie trafił do żadnego innego kraju poza USA.

Teraz możliwość pozyskania przez Siły Powietrzne RP "niewidzialnych" samolotów F-35 jeszcze się przybliżyła. Departament Stanu USA zaaprobował plan sprzedaży 32 maszyn za 6,5 mld dolarów (25 mld złotych) i przekazał decyzję do Senatu Stanów Zjednoczonych, który musi wydać swoją zgodę. Ponadto firma Lockheed Martin prowadzi już z polskim rządem rozmowy dotyczące offsetu. Jonathan Hoyle z europejskiego działu firmy powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, że chciałby, aby umowa została podpisana jeszcze w tym roku. W takim wypadku pierwsze F-35 mogłyby pojawić się w Polsce za 5 lat, w 2024 roku.

Zobacz też: Polska. Atrapa F-35 na targach wojskowych w Kielcach. Można było przyjść i posiedzieć w środku

W 2018 roku również 32 samoloty F-35 kupiła od Amerykanów Belgia. Ostateczna kwota umowy wyniosła 4,1 mld dolarów, czyli 16 mld złotych. Początkowa cena dla Belgii wynosiła jednak ponad 6 mld dolarów, więc możliwe, że także finalna cena samolotów dla Polski będzie niższa.

d3v9ev5

Podziel się opinią

Share

d3v9ev5

d3v9ev5
Więcej tematów