Europejczycy boją się cyberprzestępców

Użytkownicy internetu w UE są bardzo zaniepokojeni zagrożeniami dla bezpieczeństwa w internecie – jak ujawniono w opublikowanym dziś badaniu Eurobarometru. 76 proc. badanych – więcej niż w podobnym badaniu z 2012 r. – uznaje, że ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości wzrosło w ostatnim roku. Już 12 proc. internautów doświadczyło włamania na swoje konto poczty elektronicznej lub profil w portalu społecznościowym.

Europejczycy boją się cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © Daniel Catt / CC

25.11.2013 | aktual.: 25.11.2013 11:24

Choć 7. proc. użytkowników internetu w UE jest przeświadczonych, że potrafią robić zakupy czy korzystać z usług banku przez internet, to rzeczywiście decyduje się na to tylko ok. 50 proc. Tak znaczna dysproporcja wskazuje na negatywny wpływ cyberprzestępczości na cyfrowy jednolity rynek. Dwa najważniejsze obszary obaw co do bezpieczeństwa online dotyczą nieuczciwego wykorzystywania danych osobowych (co wymienia 37 proc. badanych) i bezpieczeństwa płatności internetowych (35 proc.).

– _ Badanie to ujawnia destrukcyjny wpływ cyberprzestępczości na skalę korzystania z internetu – zbyt wiele osób obawia się w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje nam sieć. Szkodzi to zarówno naszej cyfrowej gospodarce, jak i naszej aktywności online. Musimy skuteczniej współpracować w skali europejskiej, wykorzystując działania Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością, aby przeciwdziałać zorganizowanej przestępczości internetowej u samych jej korzeni _ –. powiedziała Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych.

Cieszyć może fakt, że coraz więcej obywateli UE czuje się dobrze poinformowanymi o zagrożeniach cyberprzestępczości (4. proc. w tym roku wobec 38 proc. w 2012 r.). Nie zawsze jednak, jak się zdaje, wyciągają oni z tej wiedzy właściwe praktyczne wnioski. Dla przykładu – mniej niż połowa użytkowników zmieniła w ciągu ostatniego roku którekolwiek ze swoich haseł internetowych (48 proc., a więc nieco więcej niż w 2012 r. – 45 proc.).

W badaniu, w którym uczestniczyło ponad 27 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich, wykazano ponadto, że:
- 87 proc. respondentów unika ujawniania w internecie informacji osobistych (nieco mniej niż 89 proc. w 2012 r.);
- większość badanych nadal nie czuje się dobrze poinformowanymi o zagrożeniach cyberprzestępczości (52 proc. w tym roku w porównaniu z 59 proc. w 2012 r.);
- 7 proc. padło ofiarą internetowego oszustwa bankowego lub dotyczącego karty kredytowej;
- znacznie wzrosła liczba osób korzystających z internetu za pomocą smartfona (3. proc., rok temu 24 proc.) bądź tabletu (14 proc., w zeszłym roku 6 proc.).

Źródło: Komisja Europejska / JG, WP.PL

internetbezpieczeństwoeuropa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)