Eugene Cernan – ostatni człowiek na Księżycu. Zostawił tam nietypową pamiątkę

Eugene Cernan – ostatni człowiek na Księżycu. Zostawił tam nietypową pamiątkę20.07.2020 13:47
Eugene Cernan – ostatni człowiek na Księżycu. Zostawił tam nietypową pamiątkę
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Ostatnim człowiekiem, który stąpał po powierzchni księżyca, był Eugene Cernan. Podczas misji Apollo 17 amerykański astronauta zostawił na Srebrnym Globie bardzo nietypową pamiątkę.

Na Księżycu wylądowało do tej pory 6 załogowych misji – w sumie 12 osób. Pierwsi astronauci, którzy tego dokonali – Neil Armstrong i Buzz Aldrin z misji Apollo 11 – są powszechnie znani. Znacznie mniej znany jest ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu.

Warto o nim pamiętać choćby z tego względu, że podczas księżycowej misji zrobił coś, co nie miało nic wspólnego z badaniami naszego naturalnego satelity.

Astronauta, który w sumie uczestniczył w trzech misjach kosmicznych, miał okazję dwukrotnie uczestniczyć w lotach Apollo. Za pierwszym razem, podczas misji Apollo 10, przeprowadził generalną próbę przed lądowaniem – wraz z Thomasem Staffordem w księżycowym lądowniku zbliżył się do Księżyca na odległość zaledwie 14 kilometrów.

Kolejna misja Apollo – Apollo 17 – w której wziął udział Eugene Cernan, była zarazem ostatnią. Dla swojej 9-letniej córki Tracy, Eugene Cernan wyrył w księżycowym pyle jej inicjały – TDC. Ze względu na brak czynników sprzyjających erozji, napis ten pozostanie na Księżycu na wieczność, dopóki nie zniszczą go jakieś zjawiska zewnętrzne, jak np. uderzenie odłamka skalnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)