Etna wciąż rośnie. Aktywny wulkan zyskał kilkadziesiąt centymetrów

Włoska agencja monitorująca wulkany poinformowała, że po sześciu miesiącach aktywności Etna, czyli najwyższy aktywny wulkan Europy, urósł. Osiągnął nowy rekord wysokość, który wynosi 3357 metrów.

Etna zyskała kilka centymetrów
Etna zyskała kilka centymetrów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Zmiany w wysokości Etny zauważyli eksperci z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) po szczegółowych analizach zdjęć satelitarnych. W wydanym przez jednostkę oświadczeniu można przeczytać, że "południowo-wschodni krater jest teraz znacznie wyższy niż jego "starszy brat", krater północno-wschodni, przez 40 lat niekwestionowany szczyt Etny".

Etna zyskała kilkadziesiąt centymetrów

Wulkan urósł za sprawą około 50 epizodów wyrzucania w powietrze pióropuszów popiołu oraz lawy, do których dochodziło od lutego br. Doprowadziły one do "wyraźnej transformacji konturu" Etny. Poprzedni rekord wysokości został osiągnięty w 1981 roku. Eksperci oszacowali wówczas, że w najwyższym punkcie wulkan mierzy 3350 metrów. Doszło jednak do osunięcia krateru, co sprawiło, że jego wielkość się zmniejszyła. Według pomiarów z 2018 roku wynosiła 3326 metrów.

Wspomniane epizody nie stanowiły zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, chociaż jak zaznacza Science Alert, wydobywający się z wulkanu popiół bywał uciążliwy. Władze Sycylii oszacował w lipcu br., że do tej pory uprzątnięto 300 000 ton popiołu, który nie tylko generował zanieczyszczenia (czarny pył osiadał m.in. na budynkach i drogach), ale też niszczył pobliskie uprawy.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)