Koronawirus w Polsce? Nasz kraj jest na liście zagrożonych

Koronawirus w Polsce? Nasz kraj jest na liście zagrożonych

Koronawirus w Polsce? Nasz kraj jest na liście zagrożonych
Źródło zdjęć: © East News | LILLIAN SUWANRUMPHA/AFP
27.02.2020 08:45, aktualizacja: 27.02.2020 09:18

Jak na razie koronawirus nie dotarł jeszcze do Polski, ale według algorytmu sztucznej inteligencji nasz kraj znajduje się na liście zagrożonych. Specjaliści uważają, że ataku choroby możemy spodziewać się już w najbliższym czasie.

System zwany HealthMap został stworzony przez naukowców z Harvard Medical School w Bostonie na potrzeby badania rozprzestrzeniania się epidemii SARS. Już od 15 lat jest wykorzystywany m.in. przez WHO w celu określenia potencjalnych obszarów wybuchu epidemii. W tym momencie algorytm sztucznej inteligencjiwykorzystywany jest do określania kierunku rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan.

HealthMap analizuje wiadomości publikowane w serwisach medycznych, zapytania w wyszukiwarce Google, posty w serwisach społecznościowych i pytania zadawane chatbotom. Rozpoznając treści powiązane z wirusem, jest w stanie określić położenie geograficzne, z których pochodzą. Na podstawie tych informacji tworzy mapę, gdzie może pojawić się kolejne ognisko choroby.

Obraz
© HealthMap

Poza tym HealthMap jest w stanie zbierać dane z urządzeń użytkowych, które łączą się z internetem, np. wearables, inteligentnych głośników czy asystentów głosowych. Twórcy algorytmu zapewniają, że pobierane dane są całkowicie anonimowe i zbierane są tylko w kontekście wskazania przybliżonych obszarów, gdzie mogą znajdować się nosiciele koronawirusa.

Koronawirus zmierza do Polski

Zgodnie z danymi zebranymi przez HealthMap kolejnych przypadków zachorowania na koronawirus możemy spodziewać się w Polsce. Zagrożenie wynika przede wszystkim ze zwiększonej ilości powrotów Polaków po feriach we Włoszech.To właśnie ten kraj jest obecnie największym ogniskiem koronawirusa w Europie, stąd duże ryzyko zakażenia.

W trakcie wczorajszego wystąpienia Minister Zdrowia potwierdził, że jak na razie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w naszym kraju. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o zagrożeniu czy objawach mogą codziennie przez całą dobę skorzystać z infolinii uruchomionej przez NFZ. Infolinia ma na celu odpowiedzieć na trudne pytania, jak i edukować, jak się zachować jeśli podejrzewamy możliwość zarażenia koronawirusem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)