EOS 5D Mark II, pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Canona

EOS 5D Mark II, pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Canona

EOS 5D Mark II, pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa Canona
Źródło zdjęć: © Canon
17.09.2008 12:32, aktualizacja: 17.09.2008 12:54

Lekki, kompaktowy i odporny na czynniki zewnętrzne następca modelu EOS
5D posiada nową matrycę CMOS firmy Canon o czułości ISO sięgającej
25600, co umożliwia fotografowanie w niemal całkowitych ciemnościach.
Nowy procesor DIGIC 4 wraz z ulepszoną matrycą CMOS zapewnia jakość
porównywalną ze średnim formatem

*Firma Canon przedstawia 21,1-megapikselowy, pełnoklatkowy aparat EOS 5D Mark II: pierwszy aparat EOS z funkcją nagrywania wideo w standardzie HD. *
Lekki, kompaktowy i odporny na czynniki zewnętrzne następca modelu EOS 5D posiada nową matrycę CMOS firmy Canon o czułości ISO sięgającej 25600, co umożliwia fotografowanie w niemal całkowitych ciemnościach. Nowy procesor DIGIC 4 wraz z ulepszoną matrycą CMOS zapewnia jakość porównywalną ze średnim formatem, dla serii nawet 310 zdjęć1 wykonywanych z prędkością 3,9 klatek/sek. Funkcja filmowania w standardzie HD w trybie Live View pozwala nagrywać filmy w rozdzielczości 1080 linii w pionie z prędkością 30 klatek/sek. Nowoczesny, 21,1-megapikselowy aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów w jakości HD otwiera nowe możliwości dla fotoreporterów. Dzięki pełnoklatkowej matrycy CMOS i wyjątkowo wysokiej czułości ISO aparat EOS 5D Mark II spełni wymagania każdego fotografa szukającego najlepszego sprzętu – od fotografów studyjnych i ślubnych po fotografów przyrody i fotografów-podróżników.

Obraz
© EOS 5D Mk.II (fot. Canon)

*Nowa matryca CMOS *Nową, pełnoklatkową matrycę CMOS aparatu EOS 5D Mark II o rozdzielczości 21,1 megapikseli charakteryzuje czułość ISO 100-6400, którą można rozszerzyć do 50, 12 800 lub 25 600. Duże piksele (6,4µm2) zbierają więcej światła i posiadają lepszy współczynnik sygnału do szumów, dzięki czemu na obrazach jest mniej szumów, niezależnie od wybranej czułości ISO. Matryca posiada te same rozmiary co tradycyjna klatka filmu 35 mm. Dzięki temu pole widzenia w obiektywach szerokokątnych nie jest zawężane, tak jak w przypadku aparatów z mniejszymi matrycami. Fotografowie decydujący się przejść od formatu pełnoklatkowego oferowanego przez aparat EOS 5D Mark II nie tylko mogą skorzystać z lepszej kontroli nad głębią ostrości, ale także z nowego, jasnego i szerokokątnego wizjera pokrywającego 98% powierzchni kadru.

*Nowy procesor DIGIC 4 *Nowy procesor DIGIC 4 z 14-bitową konwersją sygnału analogowego na cyfrowy zapewnia łagodną gradację w obszarach jednotonalnych, np. niebo, oraz dokładne odwzorowanie barw. Szybkość procesora DIGIC 4 umożliwia kręcenie filmów, w jakości HD, wykonywanie długich serii dużych zdjęć JPEG, błyskawiczne uruchamianie funkcji oraz natychmiastowe wyświetlanie podglądu po zrobieniu zdjęcia. Procesor DIGIC 4 obsługuje również poprawione algorytmy redukcji szumów, dodatkowo poprawiające odszumione obrazy przesyłane przez matrycę CMOS aparatu EOS 5D Mark II.
Nagrywanie filmów w jakości HD
EOS 5D Mark II jest pierwszą lustrzanką cyfrową firmy Canon umożliwiającą kręcenie filmów Full HD w rozdzielczości 1920 x 1080. Po rozpoczęciu filmowania w trybie Live View fotografowie mogą robić pojedyncze zdjęcia lub ich serie. Film jest nadal nagrywany po zrobieniu ostatniego zdjęcia.

*Zobacz wszystko *Nowy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości VGA oferuje kąt patrzenia 170ş, zapewniając doskonałą wyrazistość obrazu, konieczną do dokładnego sprawdzania ostrości podczas przeglądania zdjęć. Jasność ekranu automatycznie dopasowuje się do bieżących warunków, zwiększając wydajność akumulatora w słabym świetle i poprawiając widok przy silnym oświetleniu. Nowy, dedykowany przycisk Live View służy do wyświetlania obrazu na ekranie LCD w czasie rzeczywistym. Pozwala to użytkownikom aparatu EOS 5D Mark II robić zdjęcia pod najróżniejszymi kątami. Proste połączenie z komputerem ułatwia zdalne fotografowanie.

*Precyzyjne ostrzenie i pomiar światła *9-punktowy system autofokusa uzupełnia 6 dodatkowych, niewidocznych punktów wspomagających ostrzenie znajdujących się wewnątrz okręgu pomiaru punktowego. Optymalizuje to śledzenie obiektu w trybie AI SERVO AF. Okrąg pomiaru punktowego obejmuje tylko 3,5% powierzchni kadru zapewniając dokładny odczyt ekspozycji w trudnych warunkach oświetleniowych.

Sterowanie
Nowy, zmieniony system menu aparatu EOS 5D Mark II został rozszerzony o nowy ekran Quick Control zapewniający dostęp do najczęściej zmienianych ustawień. Nowy kreatywny tryb automatyczny pozwala fotografom zrezygnować z kontroli nad kluczowymi nastawami aparatu przy zachowaniu możliwości sterowania kreatywnymi efektami, takimi jak rozmycie tła, tryb pracy samowyzwalacza i jasność obrazu. Ustawienia użytkownika pozwalają fotografowi wybierać dwa całkiem różne zestawy nastaw aparatu. Sprawdza się to doskonale podczas szybkiego przechodzenia między dwoma różnymi otoczeniami, na przykład z fotografowania wewnątrz kościoła bez użycia lampy do fotografowania na otwartym powietrzu z użyciem błysku wypełniającego.

Obraz
© EOS 5D Mk.II (fot. Canon)

*Akcesoria *Elastyczność pracy może być jeszcze większa dzięki nowym akcesoriom. Czas pracy można wydłużyć stosując akumulator litowo-jonowy LP-E6 o pojemności 1800 mAh lub pojemnik na baterie BG-E6. Nowy, opcjonalny , bezprzewodowy transmiter plików K271 może być podłączony do zewnętrznego dysku twardego i urządzeń GPS. Ponadto może przesyłać pliki bezpośrednio do komputera lub na serwer FTP, a także służyć do zdalnej obsługi aparatu. Zarówno pojemnik BG-E6, jak i transmiter K271 zapewniają obsługę spustu migawki i innych elementów sterujących w pozycji pionowej podczas portretowania dzięki solidnemu uchwytowi, pozwalającemu utrzymać aparat w równowadze podczas korzystania z długich obiektywów.

*Najważniejsze dane: *· Nowa, 21,1-megapikselowa matryca CMOS z usprawnionym zintegrowanym systemem czyszczącym EOS (E.I.C.S.)
· Nowa funkcja nagrywania filmów w formacie Full HD 1080
· Fotografowanie seryjne z prędkością 3,9 klatki na sekundę
· Wydajny procesor DIGIC 4 SS zapewniający najwyższą jakość obrazu
· Serie do 310 dużych obrazów JPEG zapisywanych na kartę UDMA
· 3-calowy ekran LCD Clear View o rozdzielczości VGA (920 000 pikseli)
· Czułość ISO 100-6400 (zakres rozszerzalny od 50 do 25 600)
· 9 punktów AF + 6 punktów wspomagających

Pozostałe usprawnienia w odniesieniu do modelu EOS 5D to m.in.:
- Dodanie zintegrowanego systemu czyszczącego EOS z nowymi powłokami fluorytowymi i filtrem niskoprzepustowym
- Większy, 3-calowy ekran LCD Clear View z rozdzielczością VGA, kątem patrzenia 170° i powłokami antyodblaskowymi
- Poprawiony system menu obejmujący ekran Quick Control zapewniający bezpośredni dostęp do często używanych nastaw
- Automatyczna korekcja winietowania obiektywu, korzystająca z danych dostarczanych przez obiektyw EF do optymalizacji obrazów JPEG w aparacie
- Korpus ze stopu magnezowego z uszczelnieniem chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi
- Kompatybilność z kartami UDMA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)