Trwa ładowanie...

Elon Musk: wszczepianie implantów do mózgu możemy rozpocząć w ciągu roku

Chociaż brzmi to, jak historia ze świata Cyberpunk, to już na przestrzeni najbliższego roku mogą pojawić się pierwsze implanty wszczepiane do mózgu. Neuralink, firma Elona Muska, jest na to gotowa.

Share
Elon Musk: wszczepianie implantów do mózgu możemy rozpocząć w ciągu roku
Źródło: Anadolu Agency via Getty Images
dhra88i

Neuralink to jedna z najbardziej kontrowersyjnych firm należących do Elona Muska. Jej celem jest opracowanie implantów, układów scalonych, które będą zwiększać potencjał ludzkiego mózgu. Pierwsze implanty mają być gotowe na przestrzeni roku, o czym poinformował miliarder w podcastie Joe Rogana.

- Wciąż jest wiele do zrobienia - powiedział Musk podczas rozmowy z Roganem. - Prawdopodobnie mamy szansę na umieszczenie implanta w człowieku w ciągu roku. Powinniśmy mieć pewność, że nie będzie to zagrażało zdrowiu i faktycznie zapewni oczekiwaną funkcjonalność.

Celem Neuralink jest opracowanie wszczepów, które "pobudzą" uszkodzone części mózgu. Dzięki temu możliwa będzie m.in. pomoc osobom sparaliżowanym w odzyskaniu sprawności lub łatwiejsze kontrolowanie różnego rodzaju protez. Prawdopodobnie może zostać użyty do przywrócenia wzroku czy słuchu. Miliarder jest też zdania, że implanty pomogą osobom cierpiącym na autyzm oraz schizofrenię.

Z drugiej strony Neuralink może też pomóc w kontrolowaniu innych maszyn lub zapewnić wsparcie szeroko pojętej AI (sztucznej inteligencjiinteligencji). Elon Musk niejednokrotnie mówił o zagrożeniach ze strony AI. Z tego powodu przyznał też, że konieczne jest stworzenie narzędzi, które umożliwią jej kontrolowanie, w czym mogą pomóc implanty, nad którymi pracuje Neuralink.

dhra88i

Musk zauważył również, że implant może "nauczyć" nas posługiwania się różnymi językami gdy tylko zgramy do niego odpowiednie oprogramowanie. Z drugiej strony komunikacja werbalna może w ogóle nie być potrzebna, bo będziemy w stanie przesyłać sobie informacje bardzo szybko bezpośrednio z użyciem wszczepów. To jednak znacznie późniejsze plany rozwoju, w tym momencie Neuralink skupia się na medycznym zastosowaniu implantów.

Neuralink to start up założony w 2016 roku, ale dopiero dwa lata później Elon Musk zdradził więcej szczegółów na temat działalności firmy. Wtedy opracowywany interfejs mózg-komputer został zaprezentowany jedynie na zdjęciach. Jednak wszystko wskazuje na to, że prace nad projektem przebiegają bardzo szybko, jeśli już w ciągu roku będziemy mogli doczekać się pierwszych implantów.

dhra88i

Podziel się opinią

Share
dhra88i
dhra88i
Więcej tematów