Elon Musk. Szósta seria satelitów Starlink trafiła na orbitę

Elon Musk. Szósta seria satelitów Starlink trafiła na orbitę

Elon Musk. Szósta seria satelitów Starlink trafiła na orbitę
Źródło zdjęć: © East News | AP/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska
20.03.2020 13:41

Elon Musk skutecznie realizuje plan dostarczenia szerokopasmowego dostępu do taniego i bezprzewodowego internetu dla całego świata. W środę 18 marca rakieta Falcon 9 z misją Starlink-6 wyniosła na orbitę 60 nowych satelitów. Do końca roku ma ich być 720.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Było to drugie podejście SpaceX do wysłania 60 satelitów na orbitę. Wcześniejsza próba odbyła się 15 marca, ale przerwano ją ze względu na zauważone problemy z pracą silników.

Misja Starlink-6

Satelity o łącznej wadze blisko 15 600 kg znajdowały się na szczycie rakiety. Po niecałych 15 minutach od startu odłączyły się od Faclon 9 i zostały umieszczone na wysokości około 230 km, czyli na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Obecnie trwają prace mające na celu sprawdzenie działania wszystkich podzespołów. Jeśli zakończą się pomyślnie, satelity trafią na docelową wysokość 550 km. Będzie to możliwe za sprawą zamontowanych w nich silników jonowych. Łącznie z nowymi satelitami liczebność konstelacji Starlink wynosi 360.

Nagranie ze startu Falcon 9 można obejrzeć tutaj:

Internet od Elona Muska dla całego globu

Elon Musk planuje dostarczać szerokopasmowy internet do każdego zakątka na Ziemi. CEO Tesli i SpaceX zapowiedział, że uruchomi go, gdy na orbitę trafi około 1500 satelitów. Plany na ten rok obejmują umieszczenie 720 satelitów na orbicie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)