Elon Musk: Starship Mk1 i Mk2 nie polecą. SpaceX przyspiesza nowy projekt

Elon Musk: Starship Mk1 i Mk2 nie polecą. SpaceX przyspiesza nowy projekt

Elon Musk: Starship Mk1 i Mk2 nie polecą. SpaceX  przyspiesza nowy projekt
Źródło zdjęć: © SpaceX
09.12.2019 10:56

Elon Musk przyznał, że najbliższe plany SpaceX mogą się znacznie zmienić. Firma zdecydowała, że prototypy Starship Mk1 i Mk2 jednak nie polecą - dopiero trzeci statek, będzie tym, który po raz pierwszy wzniesie się w powietrze. SpaceX wyjaśnia, skąd nagła zmiana.

W bazach SpaceX w Boca Chica w Teksasie i w Cocoa na Florydzie są budowane dwa prototypy statku, który w przyszłości ma zabrać ludzi na Marsa – Starship Mk1 i Mk2. Oba zespoły od początku nieco ze sobą rywalizują szukając najkorzystniejszych rozwiązań jednocześnie jednak dzielą się badaniami i opracowaniami by maksymalnie usprawnić pracę nad Starship.

Początkowo każdy z tych pojazdów miał odbyć próbne loty i jeszcze na początku listopada Starship Mk1 miał wzlecieć na ok. 20 km. Jednak Elon Musk przyznał, że pierwsze dwa prototypy będą przecierać szlak przede wszystkim dla rozwiązań konstruktorskich oraz produkcji. Ostatecznie zdecydowano, że próbne loty powinny zostać przeprowadzone z pomocą zupełnie nowego, ulepszonego pojazdu, którym ma być Starship Mk3.

Starship Mk3 już jest budowany w bazie SpaceX w Boca Chica w Teksasie, ale firma chce przyspieszyć pracę, by pierwsze testy odbył się możliwie jak najszybciej. Dodatkowo każdy pracownik z Florydy miał możliwość przejścia do prac nad Mk3 lub pozostać na Florydzie i pracować przy innych projektach SpaceX. Dzięki temu firma ma nadzieję jeszcze szybciej ukończyć prace nad najnowszym prototypem statku kosmicznego.

Zgodnie z informacjami, jakie uzyskał Felix Schlang, twórca kanału What about it!? w serwisie YouTube od pracowników SpaceX, około 80 proc. osób zatrudnionych przy Mk2 zdecydowało się przejść do projektu Mk3. Zgodnie z tym samym źródłem Mk2 i Mk4 nie zostaną ukończone ze względu na powtarzające się problemy techniczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)