ycipk-384ypr

Elon Musk: Loty Starship Space X będą bardzo tanie

Pierwsza konferencja U.S. Air Force Space Pitch Day przyciągnęła licznych przedstawicieli sektora kosmicznego. Wśród nich nie mogło zabraknąć Elona Muska, który opowiadał o projekcie Starship. Zdradził kilka istotnych informacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elon Musk szacuje cenę lotu Starship
Elon Musk szacuje cenę lotu Starship (East News, Fot: Loren Elliott/Getty AFP/East News)
ycipk-384ypr

Wysłanie ładunku na orbitę okołoziemską wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Średni koszt takiego działania dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych wynosi około 150 mln USD.

Będzie znacznie taniej?

Dotychczas siły powietrzne Stanów Zjednoczonych współpracowały z takimi koncernami jak Boeing czy Lockheed Martin. Firmy wykorzystywały jednorazowe rakiety, które po wykonaniu swojej misji nie nadawały się do ponownego użytku.

ycipk-384ypr

Niedawno do współpracy wojskowej zaproszono również SpaceX, a rakieta Falcon 9 otrzymała certyfikację wojskową. Koszt jej startu szacuje się na 60 mln USD. Wciąż jest to bardzo dużo. Elon Musk zapewnia jednak, że możliwe będą tańsze loty…

Cena lotu Starship

Jego zdaniem lot Starship będzie kosztował tylko… 2 mln USD. Skąd taka cena? Musk zaznacza, że Starship to rakieta wielokrotnego użytku. Wszystkie jej części nadają się do ponownego wykorzystania. Dodatkowo koszt paliwa dla Starship, w przypadku lotu na niską orbitę okołoziemską wynosi około 900 tys. USD.

ycipk-384ypr

Elon Musk wspomina o ewentualnych kosztach amortyzacji oraz zużycia poszczególnych elementów rakiety. Po ich uwzględnieniu lot Starship wciąż będzie tańszy niż lot Falcon 9 (około 60 mln USD). Kolejną z przewag Starship jest to, że może wynieść na orbitę cięższe ładunki.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-384ypr

ycipk-384ypr
ycipk-384ypr