Elon Musk i SpaceX ujawniają termin testów Starlinka. Beta usługi jeszcze w 2020 roku

Elon Musk i SpaceX ujawniają termin testów Starlinka. Beta usługi jeszcze w 2020 roku
Źródło zdjęć: © YouTube.com

26.04.2020 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk, prezes SpaceX, ujawnił plany dotyczące pierwszych testów Starlinka - szybkiego i taniego "kosmicznego internetu". Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, prywatna beta usługi wystartuje w ciągu trzech miesięcy. Wkrótce po niej otwarte testy.

Elon Musk z pewnością może być zadowolony z realizacji planu firmy SpaceX, dotyczącego misji Starlink. Specjalna konstelacja satelitów umieszczona na orbicie ma w przyszłości zapewnić szybki internet dla całego świata. Plan charyzmatycznego przedsiębiorcy zakłada, że cała budowa sieci zajmie firmie około 10 lat, jednak pierwsze testy tego rozwiązania mają ruszyć już niebawem.

22 kwietnia 2020 firma SpaceX wysłała na orbitę kolejne 60 satelitów w ramach misji Starlink 7. Ładunek został umieszczony na pokładzie rakiety Falcon 9, która wyruszyła z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Wydarzenie można było oglądać na żywo w internecie, a także podziwiać z obszaru naszego kraju.

Elon Musk postanowił uchylić rąbka tajemnicy i zdradził, kiedy zamierza rozpocząć pierwsze testy innowacyjnego rozwiązania. Prezes i założyciel SpaceX w swoim stylu podzielił się szczegółami za pośrednictwem konta na Twitterze. Miliarder poinformował, że wewnętrzne testy wystartują w przeciągu trzech miesięcy. Najprawdopodobniej skorzystają z nich pracownicy SpaceX i Tesli, a także ich rodziny. Amerykański filantrop przekazał jednocześnie, że otwarte testy powinny rozpocząć się za około pół roku.

Testy Starlinka będą początkowo ograniczone do krajów o wysokiej szerokości geograficznej. Wcześniej firma informowała, że usługa w swojej pierwszej fazie będzie dostępna dla klientów w Kanadzie i północnych stanach USA w 2020 roku, natomiast w 2021 roku zostanie rozszerzona o inne części świata.

Elon Musk zapytany o to, czy Niemcy liczą się jako obszar o wysokiej szerokości geograficznej, odpowiedział, że tak.

Obraz
© Twitter.com

Przypomnijmy, że satelity Starlink budzą spore obawy wśród astronomów. Elon Musk nie planuje jednak wycofać się ze swojego planu. Firma SpaceX zamierza wysłać na niską, okołoziemską orbitę aż 12 tysięcy satelitów. Na razie wystrzelono ich 420.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)