Elektroniczny papier wyświetlający filmy

Elektroniczny papier wyświetlający filmy
Źródło zdjęć: © diginfo.tv

07.11.2012 11:44, aktual.: 07.11.2012 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inżynierowie z firmy Japan Display opracowali płaski, przypominający kartkę papieru ekran LCD, który może wyświetlać wideo w wysokiej rozdzielczości.

Według badaczy z Japan Display, spółki należącej do takich koncernów elektronicznych jak Sony, Toshiba i Hitachi, w konstrukcji ekranu zastosowano dwie nowatorskie technologie. Pierwsza, to zmniejszenie mocy podawanej na wyświetlacz w momencie, kiedy pojawiają się na nim statyczne obrazy jak grafiki i zdjęcia. Powoduje to iż wyświetlacz pracuje zwykle jako niskonapięciowy, co przedłuża czas jego użytkowania.

Niski poziom poboru mocy osiągnięto poprzez wbudowanie w wyświetlacz płaskiego układu elektronicznego z pamięcią o nazwie Memory in Pixels. Jak powiedział Diginfo Kazunori Yamaguchi z Japan Display, układ ten wyposażony w płaską pamięć SRAM zapamiętywał dane i pozycje pikseli w przypadku obrazu statycznego, co pozwalało zmniejszyć pobór mocy w trakcie jego wyświetlania do 3 mW.

Druga nowość w konstrukcji jest określana jako "optymalizacja własności optycznych przy użyciu nowo opracowanych warstw rozpraszających", nazwanych Light Control Layers (LCL).

Jak pisze Diginfo, większość ekranów LCD odbija światło, zwłaszcza jeśli jest wyłączona. Według informacji uzyskanych w Japan Display przez portal, nowa warstwa powoduje iż nie zachodzi w tak dużej mierze zjawisko odbicia - powierzchnia nowego wyświetlacza jest matowa jak papier, co oznacza iż w przypadku wyświetlania wideo "większa ilość emisji świetlnej trafia bezpośrednio do użytkownika". Daje to wrażenie lepszej ostrości i kontrastu obrazu, czego nie można osiągnąć przy użyciu zwykłego płaskiego wyświetlacza z diod organicznych OLED, gdzie kolory obrazów łatwo się rozmywają.

Japan Display zbudowała dwie wersje wyświetlacza. Pierwsza posiada dużą jasność (4. proc.) i niski poziom czystości kolorów (5 proc. pokrycia palety standardu NTSC, obowiązującego w Japonii). Druga przy znacznej czystości koloru (36 proc. pokrycia palety standardu NTSC) posiadała mniejszą jasność (28 proc.). Obie wersje posiadają kontrast 30:1.

Pierwszym typem wyświetlacza interesują się zwłaszcza wytwórcy e-czytników. Drugi prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w bardzo płaskich smartfonach. Prawdopodobnie oba wyświetlacze znajdą się w katalogu komponentów dla wytwórców sprzętu elektronicznego za około rok.

Zdjęcie i wideo: diginfo.tv

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)