Trwa ładowanie...
d3hx7sn

Ekstremalne susze w Europie Środkowej mogą wzrosnąć siedmiokrotnie

Ekstremalne susze prawdopodobnie będą występować znacznie częściej w całej Europie Środkowej, a jeśli globalna emisja gazów cieplarnianych znacznie wzrośnie, mogą się one zdarzać siedem razy częściej – donosi The Guardian, powołując się na nowe badania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Problem z suszą w Polsce jest coraz poważniejszy.
Problem z suszą w Polsce jest coraz poważniejszy. (Getty Images)
d3hx7sn

Według analizy naukowców powierzchnia upraw prawdopodobnie dotkniętych suszą w Europie Środkowej również wzrośnie, a przy gwałtownie rosnącym poziomie CO2 w atmosferze, prawie podwoi się w drugiej połowie XXI wieku, osiągając niemalże 40 mln hektarów.

Jak pisze Guardian, w latach 2018 i 2019 region ten doświadczył największej i najbardziej szkodliwej suszy w historii, której fragmentem były dwa z trzech najcieplejszych okresów letnich, jakie kiedykolwiek odnotowano na kontynencie. Same lata były również znacznie bardziej suche niż przeciętnie. Dodatkowo ponad połowa regionu cierpiała z powodu ciężkich warunków suszy.

Efektami tego było m.in. wyschnięcie rzek i cieków wodnych, zrujnowanie upraw i wzrost ilości pożarów.

d3hx7sn

Czytaj też: 36 tys. stacji pogodowych potwierdza - ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej

Zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Badacze, wykorzystując modele klimatyczne i porównując te zjawiska z warunkami pogodowymi z przeszłości, doszli do wniosku, że umiarkowana redukcja gazów cieplarnianych w stosunku do ich obecnego poziomu zmniejszy o połowę prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych susz i zmniejszy obszar nimi dotknięty o niemalże 40 proc.

– Z jednej strony musimy zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na całym świecie, a jednocześnie zająć się strategiami adaptacji do zmian klimatycznych – powiedział Guardianowi Rohini Kumar, jeden z autorów badania.

Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE

d3hx7sn

Podziel się opinią

Share
d3hx7sn
d3hx7sn
Więcej tematów