"Ekspresowa ewolucja". Dzieci rodzą się bez niektórych zębów
W gatunku ludzkim zachodzi tzw. ekspresowa ewolucja. Według ekspertów ludzie ewoluują szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 250 lat.
12.10.2020 08:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Procesy ewolucyjne mogą zachodzić w czasie nawet kilku milionów lat. Mamy jednak kolejny przykład ekspresowej ewolucji w gatunku ludzkim. Zespół naukowców z Uniwersytety Flindersa w Australii dowiódł, że ma przykłady na tzw. mikro ewolucję u ludzi, którą można zaobserwować już na przestrzeni 250 lat. Cechuje się m.in. zanikaniem zębów mądrości u noworodków.
Dr Teghan Lucas z Australii powiedziała, że zanikanie zębów mądrości (czyli większa liczba dzieci rodzi się bez nich) zbiega się w czasie z okresem, gdy ludzie zaczęli spożywać więcej przetworzonej żywności. To z kolei doprowadziło do zmniejszenia się żuchwy, co spowodowało, że jest w niej mniej miejsca na zęby.
Badanie odkryło też inne cechy trwającej mikro ewolucji. Więcej ludzi rodzi się dodatkowymi kośćmi w kończynach, krótszych twarzach lub z nienaturalnymi połączeniami kości w stopach.
Coraz więcej noworodków rodzi się też z arterią półśrodkową znajdującą się w przedramieniu. Normalnie ta arteria zanika podczas ciąży. Pod koniec XIX wieku arteria półśrodkowa była obecna u 10 proc. noworodków, a pod koniec XX u 30 proc.
Badacze stwierdzili, że to najszybciej zachodzące zmiany ewolucyjne, które zostały zaobserwowane w ciągu ostatnich 250 lat, a ich powodem może być zmiana procesu doboru naturalnego.