1200-letnia pogańska świątynia Thora i Odyna odkopana w Norwegii

1200-letnia pogańska świątynia Thora i Odyna odkopana w Norwegii

Cyfrowa rekonstrukcja nordyckiej świątyni.
Cyfrowa rekonstrukcja nordyckiej świątyni.
12.10.2020 07:49

W Norwegii odkryto pozostałości 1200-letniej pogańskiej świątyni starych bogów nordyckich, takich jak Thor i Odyn – donosi portal Live Science. To rzadki relikt religii Wikingów zbudowany kilka wieków przed momentem, w którym chrześcijaństwo stało się religią dominującą.

Archeolodzy twierdzą, że duża drewniana budowla, o długości około 14 metrów, szerokości 8 metrów i wysokości ok. 12 metrów, pochodzi z końca VIII wieku i była używana do oddawania czci i składania ofiar bogom w czasie przesilenia letniego i zimowego. 

Jak stwierdził archeolog Søren Diinhoff z Muzeum Uniwersytetu w Bergen, jest to pierwsza stara nordycka świątynia znaleziona w tym kraju.

– Po raz pierwszy znaleźliśmy w Norwegii jeden z tych bardzo wyjątkowych, bardzo pięknych budynków. Znaliśmy je ze Szwecji oraz Danii i to pokazywało, że istniały one również tutaj – powiedział portalowi Live Science. 

Archeolodzy odkryli fundamenty starożytnego budynku w zeszłym miesiącu w Ose, nadmorskiej wiosce niedaleko miasta Ørsta w zachodniej Norwegii. Stało się to w trakcie przygotowań do budowy nowego osiedla mieszkaniowego. 

Wpływ chrześcijaństwa

Ich wykopaliska ujawniły ślady wczesnych osad rolniczych sprzed 2-2,5 tys. lat, w tym pozostałości po dwóch domach, z których każdy miał być centrum małego gospodarstwa. Pozostałości świątyni w Ose są jednak z późniejszego okresu, kiedy obszar zaczął być dominowany przez elitarną grupę zamożnych rodzin. 

Był to efekt zetknięcia się społeczeństw skandynawskich z bardziej rozwarstwionymi społeczeństwami Cesarstwa Rzymskiego i germańskimi plemionami północnej Europy.

Jak tłumaczy Diinhoff, norweski kult religijny stał się wtedy bardziej ideologiczny i zorganizowany, a świątynie w Ose zaczęto wzorować na chrześcijańskich bazylikach, które podróżni widzieli na południu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)