Eksplozje na Syberii. Otwierają się "wrota piekieł"

Kratery na Syberii
Kratery na Syberii
Źródło zdjęć: © YouTube

31.07.2024 21:46, aktual.: 01.08.2024 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Syberii dochodzi do eksplozji, które skutkują powstawaniem kraterów nazywanych przez miejscowych "wrotami piekieł". Nie powstają one bezpośrednio w wyniku zmian klimatycznych, ale mogą pojawiać się częściej z powodu tych zjawisk.

Na Syberii występują eksplozje, których skutkiem jest powstawanie kraterów. Jak czytamy w serwisie sciencefocus.com, są one najprawdopodobniej powodowane gromadzeniem się gazu pod zamarzniętą glebą, którą określa się również mianem wiecznej zmarzliny.

Kratery odkryto w północno-zachodniej Syberii. Występują tam obszerne złoża ropy naftowej i gazu. Złoża te eksploatowane są od wielu lat. Niektóre z nich są niejako blokowane przez wieczną zmarzlinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grube warstwy lodu i zmarzliny działają jak swego rodzaju pokrywy na zbiornikach gazu. Osłabienie tych pokryw, które może być spowodowane różnymi czynnikami, sprawia, że gaz się przemieszcza, co może prowadzić do eksplozji w wyniku nagłej zmiany ciśnienia.

Podczas arktycznych lat, powierzchniowa warstwa wiecznej zmarzliny rozmarza, co powoduje ruch wody na płaskich terenach. Topniejące warstwy lodu wraz z przemieszczającą się wodą, a także trwające wydobycie paliw kopalnych, mogą powodować migrację gazu i jego gromadzenie się w określonych miejscach.

Ocieplanie się Arktyki

Jak twierdzą autorzy serwisu sciencefocus.com, Arktyka ociepla się od dwóch do trzech razy szybciej niż reszta świata. Oznacza to, że lata arktyczne będą dłuższe, co przełoży się na dłuższe okresy topnienia i zmiany hydrologiczne. Te z kolei mogą osłabiać lodowe warstwy, które utrzymują gaz pod ziemią.

Istnienie kraterów odkryto niedawno, ale możliwe, że występują one w krajobrazach wiecznej zmarzliny od tysiącleci. I chociaż dokładna przyczyna gromadzenia się gazu, który powoduje eksplozje, nie jest jeszcze jasna, zmiany klimatyczne prawdopodobnie przełożą się na częstotliwość ich występowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie badacze skupiają się na ustaleniu, czy eksplozje są specyficzne dla takich miejsc jak północno-zachodnia Syberia. Wyjaśnienie, czy pojawiają się one też w innych miejscach, może doprowadzić do zmiany założeń w temacie prawdopodobnych przyczyn wybuchów, generujących kratery.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (88)
Zobacz także