Eksperci: energia słoneczna może stać się głównym źródłem energii na świecie

Naukowcy w Wielkiej Brytanii przeanalizowali trzy różne modele, uwzględniające rozwój technologii, energetyki oraz gospodarki. Ich symulacje sugerują, że energia słoneczna jest na dobrej drodze do stania się głównym źródłem energii na świecie.

Eksperci: energia słoneczna może stać się głównym źródłem energii na świecie
Źródło zdjęć: © GETTY | Mario Tama

Nawet bez dalszych rządowych zachęt w postaci wsparcia finansowego czy ulg podatkowych energia słoneczna może stać się niedługo najpowszechniejszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, przewiduje główna autorka artykułu opublikowanego w Nature Communications, klimatolożka Femke Nijsse z University of Exeter. Jej zdaniem panele słoneczne mogą zdominować energetykę do połowy XXI wieku.

W 2016 r. energia słoneczna stała się najtańszym źródłem energii w ponad 60 krajach. Do 2020 r. Międzynarodowa Agencja Energii ogłosiła, że ten rodzaj energii odnawialnej jest oficjalnie najtańszą energią elektryczną w historii - tańszą zarówno niż węgiel, jak i gaz w większości głównych krajów. Jeśli koszty pozyskania i magazynowania tak zdobytej energii będą wciąż spadać, panele solarne mają realną szansę na zdominowanie innych rozwiązań. Tak w każdym razie twierdzą badacze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znaczenie energii słonecznej będzie rosło?

W 2020 r. paliwa kopalne wyprodukowały ponad 60 procent energii elektrycznej na całym świecie. Nowe modele przewidują, że do 2050 r. liczba ta spadnie do 21 procent. Dla porównania, energia słoneczna będzie odpowiedzialna za 56 procent produkcji energii elektrycznej na całym świecie. W ponad 70 procentach symulacji energia słoneczna stanowiła połowę generowania energii elektrycznej na świecie do 2050 r.

Nijsse podkreśla, że sektor finansowy i gospodarczy powinny przygotować się na taką zmianę. Zdaniem autorów badania, dominacja energii słonecznej jest nie tylko możliwa, ale też najbardziej prawdopodobna. Wpływają na to przede wszystkim czynniki ekonomiczne. Zauważają również, że prawdopodobnie wykorzystanie paliw kopalnianych nie spadnie do zera, ale będzie miało marginalne znaczenie na skalę światową. To z kolei dobra wiadomość dla osób, którym nie jest obojętna walka z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

środowiskoenergia slonecznaenergetyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)