Ekologiczne, piękne i praktyczne. Oto najlepsze domy zrobione z kontenerów, jakie widzieliśmy
Domy z kontenerów to przykład na przeplatanie się recyklingu z prawdziwą sztuką architektoniczną. Patrząc w pierwszej chwili na te konstrukcje, aż nie chce się wierzyć, że przedtem służyły do przewożenia różnych towarów.
W Polsce kontenery kojarzą nam się przeważnie z placami budowy. W nich są zlokalizowane biura czy szatnie dla pracowników. Oczywiście wielkie metalowe szafy służą też do przewożenia różnych dóbr po całym świecie – głównie drogą morską. Wystarczy spojrzeć na przykład kontenerowca Ever Given, który zakleszczył się w Kanale Sueskim.
Z drugiej strony – kontener to pomieszczenie. A skoro tak, to można pomyśleć o zaadaptowaniu go na przestrzeń mieszkalną. Można zrobić to samem, kupując po prostu wielki metalowy sarkofag lub sięgnąć po gotowe rozwiązania. Firmy zajmujące się w Polsce produkcją i sprzedażą kontenerów, oferują m.in. kontenery biurowe, gastronomiczne czy rekreacyjne.
Wspomniane pomieszczenia wyposażone są w instalację elektryczną, drzwi czy okna – wystarczy trochę pogłówkować i za kilkadziesiąt tysięcy złotych można mieć własny dom we współczesnym duchu recyklingu. W internecie można znaleźć je już wstępnie przygotowane do połączenia z innymi częściami nawet za ok. 12 000 złotych. Surowe kontenery to z otwieranym całym przodem lub wejściem drzwiowym można znaleźć poniżej 10 000 złotych netto – i to na własność/ Mają one wielkość od 10 do 40 metrów kwadratowych.
Na Zachodzie popularne są kontenery mieszkalne. Chodzi tu jednak o coś więcej niż tylko surowy metal ze wstawionymi oknami. Mianowicie są to domy zbudowane z połączonych w kreatywny sposób kontenerów, dodatkowo ocieplone, często mające ozdobną elewację. To prawdziwy sprawdzian dla architektów. Jeśli ktoś pragnie mieć swoje miejsce, trochę oszczędzić i żyć zgodnie z duchem ekologii, warto się zainteresować mieszkalnymi kontenerami.