Edscottite - kosmiczny minerał odkryty na Ziemi

Edscottite - kosmiczny minerał odkryty na Ziemi

Edscottite - kosmiczny minerał odkryty na Ziemi
Źródło zdjęć: © Muzeum Wiktorii
Bolesław Breczko
27.12.2019 11:40

Naukowcy odkryli minerał, którego nigdy wcześniej nie widzieli w naturze. Edscottite przyleciał na Ziemię w meteorycie, który spadł 70 lat temu w południowo-wschodniej Australii, 216 km od Melbeurne.

210-gramowy fragment meteorytu został znaleziony niedaleko miasteczka Wdderburn, w którym zatrzymywali się poszukiwacze podczas gorączki złota w latach '50 ubiegłego wieku. Przez dekady naukowcy próbowali dociec z czego składa się meteoryt i skąd pochodzi. Odkryli w nim ślady złoża i żelaza, a także rzadkie minerały, takie jak: kamacyt, schreibersyt, taenit czy troilit. Teraz udało się odkryć jeszcze jeden.

Minerolog Chi Ma z kalifornijskiej politechniki CalTech odkrył, że w meteorycie znajduje się także minerał edscottite. Jest to pierwszy w historii, naturalnie występującym okaz tego minerału. Nazwany na cześć Edwarda Scotta, kosmochemika z Uniwersytetu Hawajskiego jest węglikiem żelaza. Chociaż syntetycznie wytwarzany jest przez ludzkość od lat (stanowi etap w wytapianiu żelaza), to odnalezienie go w naturalnym stanie oznacza, że może być oficjalnie uznany za minerał.

Sposób naturalnego powstania edscottite nie jest znany. Prawdopodobnie powstał w jądrze planety, która eksplodowała na skutek kosmicznej kolizji.

Źródło: Science Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)