Dziwne zachowanie ośmiornic. W jednej sytuacji zmieniają kolor

Dziwne zachowanie ośmiornic. W jednej sytuacji zmieniają kolor

Dziwne zachowanie ośmiornic. W jednej sytuacji zmieniają kolor
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
26.09.2019 14:08

Ośmiornice są jednymi z najbardziej zadziwiających zwierząt. Kilka lat temu ktoś odważył się nawet postawić tezę, że pochodzą z innej planety. Szybko zdementowano te plotki, chociaż ostatnie doniesienia budzą wątpliwości.

Ośmiornice zmieniają barwę ciała podczas snu. To bardzo dziwne zjawisko, ale naukowcom udało się zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Śpiąca ośmiornica wręcz emanuje rożnymi kolorami, najpierw robi się jasnoszara, potem biała, beżowa, zielonkawa i tak dalej.

Te zwierzęta mogą zmieniać kolor nie tylko podczas snu. W naturalnych warunkach w dowolnym momencie mogą to zrobić, aby się zakamuflować. Z tego względu pierwszym co przyszło na myśl naukowcom, był sen o polowaniu lub ukrywaniu się przed drapieżnikiem. Jest to bardzo przekonująca teza.

Na nagraniu widać, jak ośmiornica zmienia kolor we śnie, a zjawisko komentuje biolog morski i profesor z Uniwersytetu Alaska Pacific, David Scheel. Naukowiec interpretuje każdą zmianę koloru i opowiada, o czym właśnie śni zwierzę morskie.

"Widzi kraba, a jej kolor zaczyna się nieco zmieniać" - mówi Scheel na filmie. "To kamuflaż, jakby właśnie polowała na kraba, a teraz zamierza go złapać i go zjeść, i nie chce, aby ktokolwiek ją zauważył” - dodaje dr Scheel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)