Dziwne blizny na Marsie. ESA opublikowała zdjęcia
Satelita krążący wokół Czerwonej Planety uchwycił niespotykane dotąd zdjęcia marsjańskiego kanionu Aganippe Fossa. Chociaż przyciąga on uwagę astronomów niemal od stulecia, dopiero teraz został uwieczniony z tak bliska, dzięki czemu udało się odsłaniać nowe detale gigantycznego kanionu długiego na ok. 600 km.
08.07.2024 07:14
Jak informuje IFLScience, porównując Aganippe Fossa do znanych nam kanionów na Ziemi, znacznie mniejszy jest chociażby szerzej znany amerykański Grand Canyon ze swoimi 446 km długości.
Wielkie pęknięcia na Marsie
Ciekawostką jest fakt, że mimo imponujących rozmiarów marsjański Aganippe Fossa to nie największy kanion w Układzie Słonecznym. Ten tytuł należy bowiem do Valles Marineris rozciągającego się na długość aż 4 tys. kilometrów. Co istotne, to również marsjański obiekt.
Zdjęcia Aganippe Fossa udało się wykonać dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i należącej do niej satelity Mars Express. Pokazują one również fascynujące krajobrazy niemal całego Tharsis, czyli marsjańskiego regionu bogatego w wulkaniczne kolosy w tym również Olympus Mons, który jest wysoki na aż 25 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze pochodzenie Aganippe Fossa
Mimo że źródło powstania Aganippe Fossa pozostaje niejasne, astronomowie oraz ESA mają swoje teorie. Sugeruje się, że za jego aktualne kształty i strukturę może odpowiadać dawna aktywność wulkaniczna i magma podnosząca się spod powierzchni Marsa miliony lat temu. Dokładniejsze określenie czasu powstania Aganippe Fossa póki co, zdaniem naukowców, nie jest możliwe.
Chociaż kanion robi ogromne wrażenie, to w porównaniu z Valles Marineris, największym kanionem w całym Układzie Słonecznym, jest znacznie mniejszy. Niewątpliwie jednak oba te fenomeny są świadectwem zdumiewającej siły i skali procesów geologicznych zachodzących na Marsie. Na zdjęciach Aganippe Fossa może przypominać pęknięcia lub blizny na Marsie, przez co zdaniem obserwatorów Układu Słonecznego prezentuje się niezwykle okazale.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski