Dziwna chmura intryguje mieszkańców. Pojawia się w jednym miejscu

Nad Nową Zelandią od niemal 130 lat regularnie pojawia się w dziwna chmura, która wizualnie może przypominać niezidentyfikowany obiekt latający (UFO). Jest ona dziwna nie tylko ze względu na wygląd, ale też ze względu na fakt, iż obłok ciągle układa się w tym samym miejscu, co od dawna intryguje okolicznych mieszkańców. Okazuje się, że wyjaśnienie tej zagadki jest banalnie proste.

Chmura Taieri Pet nad Nową Zelandią
Chmura Taieri Pet nad Nową Zelandią
Źródło zdjęć: © IFL Science | NASA
Norbert Garbarek

01.11.2024 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Taieri Pet – tak mieszkańcy Nowej Zelandii określają specyficzną chmurę, która pojawia się nad regionem Strath Taieri. "Pet" w nazwie zjawiska nie wzięło się znikąd – pochodzi ono od angielskiego słowa pet (pol. pupil). Mieszkańcy Strath Taieri tak przywykli do obecności obłoku, że traktują go jako swojego "pupila".

Jak natomiast wyjaśnia portal IFL Science, dziwna chmura jest w zasadzie prostym do wytłumaczenia zjawiskiem. Taieri Pet to altocumulus lenticularis, czyli chmura soczewkowata. To zjawisko stosunkowo rzadkie (występuje również w Polsce), które powstaje na wysokościach powyżej 6 km n.p.m.

Chmura soczewkowata nad Nową Zelandią

Altocumulus lenticularis buduje się na skutek kondensacji pary wodnej w miejscach, gdzie muszą być spełnione dwa warunki: wysokie ciśnienie oraz niska temperatura. Powszechnie stosowana nazwa "chmura soczewkowata" jest zasługą specyficznego wyglądu. Chmury formują się bowiem w kształt zbliżony do soczewki optycznej. Jednocześnie ze względu na swój wygląd często są określane jako "chmury UFO".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chmury soczewkowate, a więc również Taieri Pet, powstają, kiedy masy powietrza nagrzewają się przez promienie słoneczne. Dzięki temu powietrze staje się lżejsze, a w dalszej kolejności jest uniesione ku górze, zwiększając swoją wilgotność. Na dużej wysokości następuje ochłodzenie powietrza oraz spadek ciśnienia. Skraplanie pary wodnej jest z kolei ostatnim elementem tworzenia się chmur altocumulus lenticularis.

Chmura nad Nową Zelandią a blokada w postaci gór

Jak wyjaśnia John Law, meteorolog z Nowej Zelandii cytowany przez IFL Science, Taieri Pet to powszechnie występujący obiekt nad Nową Zelandią. Powstaje regularnie, bo ma topograficzną blokadę w postaci pasma gór Rock and Pillar Range w Otago. Biegnie ono prostopadle do silnych wiatrów z północnego zachodu. Wysokie góry blokują przepływ powietrza, powodując, że wiatr przemieszcza się w górę. Tam następują wszystkie zjawiska, które towarzyszą tworzeniu chmur soczewkowatej.

Co również istotne, silne wiatry rzeźbią puszystą chmurę, nadając jej charakterystyczny i gładki wygląd, który przy każdym pojawieniu się obłoku, jest bardzo podobny.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościciekawostkiprzyroda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)