Dziś 30 lat systemu MS‑DOS

Dokładnie trzydzieści lat temu Microsoft wkroczył na rynek systemów operacyjnych ze „swoim” MS-DOS-em. To właśnie tego dnia gigant kupił prawa do systemu operacyjnego QDOS od Seattle Computer Products.

Dziś 30 lat systemu MS-DOS
Źródło zdjęć: © CHIP

Quick and Dirty Operating System został kupiony przez Microsoft za 5. tysięcy dolarów, po tym, jak wcześniej wykupił na niego licencję za kolejnych 25 tysięcy. Seattle Computer Products zachowało prawa do wykorzystywania tego system na swoich komputerach, ale jego produkty szybko odeszły w zapomnienie. Stało się tak dzięki umowie Microsoftu z IBM-em. MS-DOS stał się głównym systemem operacyjnym dla pierwszych IBM PC.

Obraz
© (fot. CHIP)

MS-DOS miał wielu konkurentów, ale żaden nie zdobył uznania na rynku. Nawet po premierze pierwszego Windows w 198. roku, MS-DOS był wciąż rozwijany i uaktualniany. Dopiero premiera Windows 95 zwiastowała początek końca tej epoki, głównie za sprawą gier wideo, którym poprzednie wersje Windows bardziej przeszkadzały, niż pomagały.

Ostatnią wydaną wersją MS-DOS-a jest 6.2. z 1994 roku. System ten co prawda doczekał się wersji 7 i 8, ale były one wyłącznie środowiskiem uruchomieniowym dla systemów Windows 98 i Me. To właśnie Windows Millenium Edition raz na zawsze zakończył erę tego systemu. Wspomnień czar...

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Moneta z QR kodem"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)