Dzień Bezpiecznego Internetu - Microsoft też się włącza

Z okazji międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) Microsoft uruchamia witrynę http://www.microsoft.com/saferonline, która ma ułatwić wymianę wiedzy na temat zagrożeń internetowych i pod hasłem „Do 1 Thing” zachęcić do zrobienia przynajmniej jednego kroku w kierunku zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci. Niestety, witryna nie jest dostępna w języku polskim, zatem spora część Polaków nie skorzysta z porad w niej zawartych.

Dzień Bezpiecznego Internetu - Microsoft też się włącza
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Z badania MCSI wynika, że phishing i inne formy kradzieży tożsamości mogą skutkować w skali światowej stratami na poziomie 5 miliardów USD, zaś koszty odzyskania reputacji online sięgają aż 6 miliardów USD, czyli średnio 63. USD na każdy przypadek. Edukacja na temat unikania zagrożeń w Internecie ma w związku z tym kluczowe znaczenie. Microsoft apeluje do konsumentów, aby już dziś zaczęli od „zrobienia jednej rzeczy” w kierunku zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci.

Spośród ponad 1. 000 konsumentów objętych ankietą:
• 15. stwierdziło, że padło ofiarą ataku phishingowego, tracąc średnio 158 USD;
• 13. doznało uszczerbku na reputacji zawodowej, a jej odbudowanie kosztowało średnio 535 USD;
• 9. doświadczyło kradzieży tożsamości, co kosztowało ich średnio 218 USD.

Pomimo tych strat zaledwie 36. respondentów ogranicza dostęp obcych osób do zawartości publikowanej w serwisach społecznościowych oraz ilość udostępnianych danych osobowych, a 33% zmienia ustawienia ochrony prywatności w serwisach społecznościowych. Tylko 33% używa kodu PIN lub hasła do blokowania urządzeń mobilnych.

W nowej witrynie http://www.microsoft.com/saferonline internauci mogą opowiedzieć, jak planują unikać zagrożeń w sieci, poznać sposoby ochrony stosowane przez innych użytkowników, a także uzyskać wskazówki na temat bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. W skrócie można opisać je tak:

• Chroń swoje urządzenia i konta internetowe. Stosuj niepowtarzalny kod PIN w urządzeniach mobilnych oraz mocne hasła do kont internetowych.

Dokonuj poufnych transakcji w sieciach zabezpieczonych. Dotyczy to opłacania rachunków, bankowości internetowej i zakupów. Nie udostępniaj danych prywatnych kont za pośrednictwem cudzych lub publicznych połączeń Wi-Fi.

Zadbaj o swoją reputację w Internecie. Sprawdź, jakie informacje o Tobie są dostępne w sieci, przeglądaj je okresowo i usuwaj niepożądane lub nieprawdziwe dane.

*Chroń swoje kręgi społecznościowe. *Stosuj ustawienia ochrony prywatności, aby mieć kontrolę nad udostępnianymi informacjami i ich odbiorcami. Zachowaj rozwagę, publikując materiały i akceptując znajomości.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)