Dzień Bezpiecznego Internetu: bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży

Dzień Bezpiecznego Internetu: bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży

Dzień Bezpiecznego Internetu: bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
08.02.2011 14:42

Podczas obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Internetu, Microsoft oraz Fundacja Dzieci Niczyje, w partnerstwie z Komendą Główną Policji zaprezentowały nowy program edukacyjny
na temat bezpieczeństwa internetowego - „W Sieci.” Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony przez Komisję Europejską organizowany jest w Polsce od 200. roku. Celem tej inicjatywy jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku hasłem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu jest „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”, które ma zwrócić szczególną uwagę na wpływ i konsekwencje aktywności podejmowanych przez młodych ludzi w Internecie, korzystanie z serwisów społecznościowych oraz ochronę prywatności.

Podczas dzisiejszej konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zostały zaprezentowane nowe materiały edukacyjne „W Sieci”. opracowane przez firmę Microsoft i Fundację Dzieci Niczyje, pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Obejmują one specjalny 20 minutowy materiał wideo stylizowany na popularne wśród młodzieży programy typu talk-show i reality-show. Prowadzącą jest popularna piosenkarka – Ewa Farna. Film uzupełnia komplet scenariuszy zajęć lekcyjnych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Dzięki materiałom dydaktycznym nauczyciele, rodzice, policjanci oraz wolontariusze mogą w ciekawy sposób poprowadzić zajęcia z bezpieczeństwa internetowego dla młodzieży w wieku 13-16 lat.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Niemal wszystkie dzieci w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym mają dostęp do Internetu i telefonów komórkowych. Co więcej, jak wskazują badania, ich wiedza na temat mediów elektronicznych oraz umiejętność ich wykorzystywania jest częstokroć wyższa niż wśród osób dorosłych. Z drugiej strony, brak refleksji i doświadczenia, czy skłonność do eksperymentowania powodują, że jest to grupa wiekowa najbardziej narażona na zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu. Potwierdzają to wyniki badań socjologicznych oraz doświadczenia osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Jednym z nich było badanie „Dzieciaki z Unii Europejskiej w Sieci”. przeprowadzone w 2010 roku przez Komisję Europejską w ramach projektu Safer Internet. Badanie przeprowadzono w 25 państwach europejskich na losowo dobranej próbie 25 142 dzieci w wieku od 9 do 16 lat korzystających z Internetu oraz z jednym z rodziców każdego badanego dziecka. Badanie wykazało, że 93% młodych internautów korzysta z Sieci przynajmniej raz w tygodniu (60%
codziennie), przy czym obniżeniu uległ wiek pierwszego logowania do Sieci, który w zależności od państwa waha się pomiędzy 7 a 8 rokiem życia. W zdecydowanej większości przypadków miejscem, w którym dzieci korzystają z Internetu jest dom (87%), a następnie szkoła (63%).

Dzieci podejmują wiele różnorodnych, potencjalnie korzystnych aktywności w Sieci. 9-16-latki wykorzystują Internet w nauce szkolnej (85%), dla rozrywki: grają w gry (76%) oraz oglądają filmy i klipy wideo (76%), a także do kontaktowania się z innymi za pomocą komunikatorów (62%). Nieco mniej dzieci zamieszcza i dzieli się z innymi w Internecie zdjęciami (39%) i wiadomościami (31%), używa kamer internetowych (31%), korzysta z serwisów umożliwiających dzielenie się plikami (16%) oraz prowadzi blogi (11%). Aż 59. dzieci uczestniczących w badaniu posiada swój profil w serwisach społecznościowych.

  1. europejskich 9-16 latków zadeklarowało w badaniu, że coś je w Internecie zaniepokoiło lub sprawiło, że poczuły się nieprzyjemnie. W badaniu pytano o różne zagrożenia. Łącznie aż 41% dzieci uczestniczących w badaniu doświadczyło przynajmniej jednego z nich. 14% widziało w Sieci, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, treści o charakterze pornograficznym, 6% otrzymało przykre lub złośliwe wiadomości o napastliwym charakterze, a 3% – przyznało się do wysłania takich treści. 30% korzystających z Internetu dzieci korespondowało z kimś ponanym w Sieci, a 9% spotkało się z taką osobą. 21 procent 11-16-latków miało kontakt z jednym do kilku rodzajów potencjalnie szkodliwych treści tworzonych przez użytkowników Internetu m.in. treściami zachęcającymi do nienawiści (12%), anoreksji (10%), czy przyjmowania narkotyków (7%).

Program edukacyjny „W Sieci” uzyskał poparcie wielu znanych osób, które wystąpiły w filmie. Poza Ewą Farną są to Krzysztof Hołowczyc (kierowca rajdowy i ambasador programu „3…2…1…Internet!”), Patricia Kazadi (aktorka, piosenkarka), zespół Plastik, Jaś Mela (najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów polarnych) oraz Magdalena Wójcik, wokalistka zespołu Goya.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)