Dzieci uczą się robić roboty

Dzieci uczą się robić roboty

Dzieci uczą się robić roboty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.08.2014 15:27, aktualizacja: 07.08.2014 17:16

Programiści to czarodzieje XXI wieku. Potrafią wyczarować coś z niczego. Zamiast zaklęć, mają komendy. Zamiast różdżek - równie długie linijki kodów. Jednak nie czarujmy się, niestety nie potrafimy programować.

W rankingu osób w wieku 16-24 lata, które kiedykolwiek napisały jakiś program komputerowy, młode Polki i Polacy zajmują dopiero 22. pozycję na 27 krajów europejskich. Średnia Unii Europejskiej w zakresie umiejętności programowania to 9 proc. Według Raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z 2013 roku w Polsce wynosi ona zaledwie 6 proc.

Wyniki te dziwią tym bardziej, że na rynku pracy brakuje programistów. Wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski zauważył w jednym z ostatnich wywiadów, że do 2015 roku w całej Unii Europejskiej będzie brakowało programistów i informatyków do obsadzenia 700 tys. miejsc pracy. Umiejętność programowania to przede wszystkim dużo większe szanse na rynku pracy. Szczególnie dla mieszkańców obszarów zagrożonych e-wykluczniem, na których powstaną punkty GO_PRO!

Punkty te stworzą sieć Gminnych Ośrodków Programowania. Młodzież z okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych będzie w nich rozwijać swą kreatywność oraz uczyć się logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

We wrześniu punkty GO_PRO zostaną uruchomione w 20 bibliotekach publicznych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Biblioteki zostaną wybrane w drodze otwartej rekrutacji, która potrwa do końca sierpnia 2013 roku. Szczegółowy regulamin rekrutacji jest dostępny na stronie projektu: gopro.edu.pl.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W 20 punktach GO_PRO! powstaną "Kluby Kodera". Każdy z nich zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt do nauki programowania, m.in. zestawy klocków Lego Mindstorms. To klocki służące do konstrukcji prawdziwych robotów, których zachowanie można dowolnie programować.

W ramach projektu przeszkolonych zostanie po dwóch pracowników z każdej biblioteki. Wyszkoleni pracownicy do końca roku przeprowadzą w swoich bibliotekach zajęcia, w których weźmie udział co najmniej 1200 uczniów. Zajęcia w "Klubie Kodera" będą kontynuowane co najmniej do 2019 roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nowy Colin McRae Rally wywołał ogromne oburzenie graczy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)