Dzieci dorastające w pobliżu większej ilości terenów zielonych mają wyższe IQ

Dzieci dorastające w pobliżu większej ilości terenów zielonych mają wyższe IQ
Źródło zdjęć: © money.pl

25.08.2020 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie przeprowadzone na 600 dzieciach w wieku 10-15 lat wykazało, że większa ilość terenów zielonych o 3 proc. w ich dzielnicy przekładała się na wyższe IQ średnio o 2,6 punktu. Efekt ten widoczny był zarówno na terenach bogatszych, jak i biedniejszych.

Już wcześniej istniały znaczące dowody na to, że tereny zielone poprawiają różne aspekty rozwoju poznawczego dzieci, ale jest to pierwsze badanie, które zajmuje się kwestią IQ. Dokładna przyczyna tej korelacji jest niepewna, ale może być to związane z niższym poziomem stresu, większym polem do zabawy i kontaktów społecznych lub spokojniejszym środowiskiem.

– Mamy coraz więcej dowodów na to, że zielone otoczenie jest powiązane z naszymi funkcjami poznawczymi, takimi jak np. umiejętności zapamiętywania i uwagi – powiedział Guardianowi Tim Nawrot z Hasselt University w Belgii.

Lepsza uwaga i mniej agresji

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Plos Medicine, wykorzystano zdjęcia satelitarne w celu zmierzenia poziomu zieleni w dzielnicach, łącznie z parkami, ogrodami, drzewami ulicznymi i całą inną roślinnością.

Średni wynik IQ dla wszystkich badanych dzieci wyniósł 105 punktów, ale 4 proc. dzieci na obszarach o niskim poziomie zieleni uzyskało poniżej 80 punktów. Takie wyniki nie zdarzyły się u dzieci mieszkających na terenach z większą ilością zieleni.

Trudności behawioralne, takie jak problemy z koncentracją i agresja, zostały również zmierzone u dzieci z użyciem standardowej skali oceny, a średnia wyniosła 46 punktów. W przypadku dzielnic z o 3 proc. większą powierzchnią terenów zielonych poziom problemów był o dwa punkty niższy, co zgadza się z wnioskiami z poprzednich badań na ten temat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)