Duży operator zrywa umowę z Huawei. Powodem podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Chin

Duży operator zrywa umowę z Huawei. Powodem podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Chin
Źródło zdjęć: © Huawei
Bolesław Breczko

12.01.2018 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański operator komórkowy AT&T zerwał umowę z chińskim producentem smartfonów Huawei. Z podpisania umowy zrezygnował także inny gigant amerykańskiego rynku komunikacyjnego – Verizon. Wszystko z powodu podejrzeń o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu.

Popularne w Polsce i reklamowane przez Roberta Lewandowskiego smartfony marki Huawei, nie były do tej pory oficjalnie dostępne na rynku amerykańskim. Chiński producent miał nadzieję to zmienić dzięki umowie z największym operatorem komórkowym w USA – AT&T. Do jej podpisania jednak nie doszło.

Wszystko przez senacką komisję ds. wywiadu i list skierowany do Federalnej Komisji Komunikacji (FCC). Pojawiła się w nim sugestia, że produkty Huawei mogą być wykorzystywane do szpiegowania amerykańskich obywateli przez chińskie służby wywiadowcze. W związku z tym senatorowie zaapelowali o zerwanie umowy i ochronę Amerykanów przed obcymi szpiegami.

Obok AT&T umowę z Huawei miał podpisać też innym operator – Verizon. Nie doszło do tego z tych samych powodów.

W Polsce urządzenia Huawei cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na relatywnie niską cenę oraz reklamowanie marki przez Roberta Lewandowskiego. 

.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)