Dyrektor finansowa Huawei aresztowana w Kanadzie na życzenie USA

Dyrektor finansowa Huawei aresztowana w Kanadzie na życzenie USA

Dyrektor finansowa Huawei aresztowana w Kanadzie na życzenie USA
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Robert Schlesinger
Bolesław Breczko
06.12.2018 09:26

Meng Wanzhou, córka założyciela chińskiego giganta Huawei i jednocześnie jego dyrektor finansowa została aresztowana przez Kanadyjskie władze na prośbę USA. Wg Reutersa Huawei jest podejrzewany o pogwałcenie embarga na sprzedaż towarów do Iranu.

Wg źródeł Reutersa amerykańskie władze interesowały się Huaweiem co najmniej od 2016 roku. Powodem miało być sprzedawanie przez chińskiego producenta elektroniki Iranowi towarów wyprodukowanych w USA. Stany Zjednoczone nałożyły na Iran sankcje, które uniemożliwiają eksport towarów do tego kraju.

Aresztowanie Wanzhou miało miejsce 1 grudnia, tego samego dnia w którym prezydenci Chin i USA zawarli porozumienie o 90-dniowym wstrzymaniu nakładania kolejnych, wzajemnych taryf pomiędzy krajami. Władze Stanów Zjednoczonych wystąpiły do Kanady z wnioskiem o ekstradycję Meng Wanzhou.

Huawei potwierdził aresztowanie dyrektor finansowej w oświadczeniu. Firma przyznała, że otrzymała jedynie szczątkowe informacje co do postawionych zarzutów i jednocześnie nie wie o jakichkolwiek "przewinieniach" Meng Wanzhou. Chinka została zatrzymana podczas transferu na lotnisku w Kanadzie. Władze USA nie skomentowały aresztowania.

Marka Huawei od kilku lat próbuje, bez skutku, wejść na amerykański rynek. Na początku roku, w ostatniej chwili, dwaj duzi amerykańsky operatorz komórkowi - Verizon i AT&T - wycofali się z umowy o sprzedaży smartfonów Huawei w swojej ofercie. Amerykańska senacka komisja ds. wywiadu oceniła, że urządzenia Huawei mogą być wykorzystywane do szpiegowania Amerykanów przez chinski rząd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)