Duży apetyt Polaków na mobilny Internet

Duży apetyt Polaków na mobilny Internet

Duży apetyt Polaków na mobilny Internet
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
30.01.2013 13:16

5,5 mln Polaków korzysta regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) z Internetu w telefonie - wynika z badania Consumer Connection System (CCS) przeprowadzonego przez Isobar Mobile Polska i Aegis Media Polska.

Od 2010 do 2012 liczba osób korzystających regularnie z Internetu w telefonie wzrosła o prawie 600% i obecnie wynosi już 5,5 mln Polaków (to 20% osób w wieku 15-64 lat). Dla porównania, w 2012 roku _ Wiadomości _ oraz _ Teleexpress _ regularnie oglądało niespełna 5 mln osób. Badanie miało charakter deklaratywny, to sami badani oceniali, czy korzystają w sposób regularny. Najczęściej oznaczało to wartość pomiędzy co najmniej raz w tygodniu, a co najmniej raz w miesiącu.

Badanie CCS potwierdziło, to co podpowiada intuicja - im użytkownicy młodsi, tym częściej regularnie korzystają z Internetu w komórkach. Wśród Polaków w wieku 15-24 robi to 36%, czyli 1,9 mln osób, a w grupie 25-34 lat - 29%. Obok wieku duże znaczenie mają także dochody. Regularnie z transmisji danych w telefonie korzystają osoby o wysokich dochodach i te bez dochodów, czyli głównie uczniowie i studenci. Wbrew stereotypom, nie ma natomiast dużej różnicy pomiędzy płciami - z Internetu w komórce korzysta 21% mężczyzn i 19% kobiet.

Niebagatelną rolę w rozwoju Internetu w telefonach odgrywają oczywiście smartfony, których posiadaczami jest już 18% Polaków, czyli co piąty posiadacz komórki. Biorąc pod uwagę funkcje, z których korzystają najczęściej posiadacze smartfonów (WWW, e-mail, serwisy społecznościowe, gry, finanse), można powiedzieć, że te urządzenia pełnią w praktyce funkcje przenośnych komputerów. Smartphone smartfonowi jednak nierówny. Użytkownicy różnych systemów operacyjnych znacznie różnią się od siebie, jeśli chodzi o regularne korzystanie z Internetu i pobieranie aplikacji. Najaktywniej robią to osoby posiadające urządzenia marki Apple (76% korzysta z Internetu, a 36% pobierało aplikacje), nieco z tyłu są użytkownicy Androida (63% Internet i 22% aplikacje) oraz mobilnych wersji systemu Windows (69% Internet i 16% aplikacje).

Jakiego rodzaju aplikacje najczęściej pobierają Polacy? Największą popularnością cieszą się te, które pozwalają zwiększyć funkcje komunikacyjne komórek, czyli komunikatory (44%) i serwisy społecznościowe (41%), a także aplikacje użytkowe, ułatwiające wykonywanie codziennych czynności (41%). Równie często co gry, pobieramy aplikacje pogodowe - deklaruje to odpowiednio 39% i 38% osób pobierających aplikacje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)