Druga fala koronawirusa. Łukasz Szumowski mówi o powrocie obostrzeń

Druga fala koronawirusa. Łukasz Szumowski mówi o powrocie obostrzeń
Źródło zdjęć: © YouTube

10.07.2020 10:10, aktual.: 10.07.2020 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Druga fala koronawirusa może nadejść już jesienią - twierdzi wielu ekspertów. W związku z przewidywanym wzrostem zachorowań Łukasz Szumowski został zapytany o możliwy powrót obostrzeń. Minister zdrowia zapewnił, że drugi lockdown jest niemożliwy.

Druga fala koronawirusa zdaniem wielu ekspertów jest nieunikniona. Jak wynika z najnowszych badań, możliwego wzrostu zachorowań na COVID-19 jesienią obawia się aż 76 procent naszych rodaków. Łukasz Szumowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że choć w wielu województwach notuje się dziennie tylko pojedyncze zakażenia, a ich łączna liczba spadła poniżej 300, nie można założyć, że to koniec epidemii.

Minister nie wyklucza, że jesienią dojdzie do wzrostu zachorowań. Jego zdaniem sytuacja będzie już jednak inna, ponieważ wprowadzono odpowiednie mechanizmy, które pozwolą skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się infekcji. Szumowski podkreślił, że choć nie poznaliśmy do końca wirusa SARS-CoV-2, to "nauczyliśmy się z nim żyć".

"Drugi lockdown niemożliwy"

Łukasz Szumowski odpowiedział również na pytanie dotyczące możliwego powrotu części obostrzeń. Minister zaznaczył, że prawdopodobieństwo wprowadzenia podobnych jak w marcu i kwietniu restrykcji, jest niemożliwe.

- Pełnego lockdownu nie da się już przeprowadzić, zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i gospodarczego. Gdyby naprawdę było niedobrze, wtedy można myśleć np. o większej kontroli kontaktów społecznych. Mam jednak nadzieję, patrząc na liczby w naszym kraju i krajach sąsiadujących, że nie będziemy mieli aż tak dramatycznego wzrostu - komentował szef resortu zdrowia.

- Trzeba też pamiętać, że mamy wypracowane już mechanizmy, procedury, szpitale jednoimienne, gotową sieć laboratoriów, testy genetyczne, szybkie testy na czas jesienny, by diagnozować możliwe zakażenia. To wszytko jest przygotowane. Będziemy też zachęcali do szczepień przeciw grypie - dodał minister w rozmowie z PAP.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)