Drawsko w ogniu! Wojska NATO ćwiczą w Polsce

Drawsko w ogniu! Wojska NATO ćwiczą w Polsce

Drawsko w ogniu! Wojska NATO ćwiczą w Polsce
Źródło zdjęć: © DGRSZ | Centrum Prasowo Informacyjne
Bolesław Breczko
19.06.2019 18:25, aktualizacja: 19.09.2019 09:36

Od 15 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim, a także na innych poligonach Polski północno zachodniej trwają ćwiczenia wojskowe Dragon 19. To największe tego typu manewry w tym roku w Polsce. Obok polskich żołnierzy uczestniczą w nich też żołnierze z armii natowskich.

Dragon 19 to ćwiczenie na ogromną skalę. Bierze w nim udział 18 tysięcy żołnierzy i 2500 jednostek sprzętu a także żołnierze i uzbrojenie innych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego m.in.: z Niemiec, Norwegii, Włoch, Węgier, Słowacji, Czech i Stanów Zjednoczonych.

Dragon 19. Największe ćwiczenia wojskowe w tym roku

"Niemal wszystkie zadania realizowane przez ćwiczące pododdziały są skorelowane z pododdziałami wojsk sojuszniczych, dzięki temu wypracowujemy wspólne procedury i schematy działania. Doskonalimy własne rzemiosło, poznając warsztat naszych partnerów, ich możliwości i potencjał bojowy" - czytamy na stronie Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych, które jest organizatorem ćwiczenia Dragon 19.

Obraz
© DGRSZ | Centrum Prasowo Informacyjne

"Wszystkie zadania realizowane w ramach Dragon-19 są defensywne i mają na celu przygotować sojusz do sprostania współczesnym wyzwaniom i zagrożeniom oraz przygotowanie wojsk do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności na obszarze całego kraju i regionu" - czytamy dalej na stronie DSGRZ.

Dragon 19 nie jest jednodniowym, jednozadaniowym ćwiczeniem. W ciągu 10 dni od 15 do 25 czerwca odbywa się wiele zadań wyznaczonych różnym pododdziałom, a także inne ćwiczenia. Żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz sojusznicy z Niemiec m.in. pokonywali rzekę czołgami Leopard na poligonie w Żaganiu.

Obraz
© DGRSZ | ppor. Artur Wróbel

Żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej przećwiczyli scenariusz MASCAL (wypadku z ogromną liczbą rannych) we współpracy z Wojskową Strażą Pożarną i 17-tą Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

Obraz
© DGRSZ / Ćwiczenia na poligonie | Michał Chudziński

Spadochjroniarze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z żołnierzami z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przeprowadzili szturm na budynek przy wsparciu śmigłowców i transporterów opancerzonych.

Obraz
© DGRSZ | Michał Chudziński

W Ustce artylerzyści z Polski, Węgier, Słowacji, Czech i Stanów Zjednoczoncyh prowadzili ogień z artylerii rakietowych.

Obraz
© DGRSZ | st. sierż. Christian Timmig, sierż. Piotr Gubernat

Na poligonie w Rudzie żołnierze ćwiczyli obronę oraz pokonywanie przeszkód wodnych

Obraz
© DGRSZ | st. kpr. Bartek Grądkowski

„Ćwiczenie DRAGON-19 jest największym ćwiczeniem w 2019 roku odbywającym się na terytorium Polski. Ćwiczenie realizowane jest przy wsparciu sił sojuszniczych NATO i jest połączone z szeregiem innych ćwiczeń: Noble Jump , Baltops, Capable Logistician , Tobruq Legacy, certyfikacją Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force)” - powiedział dowódca generalny RSZ i Kierownik Ćwiczenia generał broni Jarosław Mika.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)