Dr Grzesiowski: Albo szczepionka, albo zamrażanie i odmrażanie gospodarki na zmianę

Dr Grzesiowski: Albo szczepionka, albo zamrażanie i odmrażanie gospodarki na zmianę31.10.2020 11:01
Dr Paweł Grzesiowski
Dr Paweł Grzesiowski
Źródło zdjęć: © PAP

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdził w rozmowie z Nauką w Polsce PAP, że jesienny lockdown "nie jest pierwszym i ostatnim" i "dopóki nie będzie szczepionki, jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego, kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach".

Ekspert zwrócił też uwagę, że wszystkie modele matematyczne obrazujące stan epidemii pokazują jej tendencję wzrostową. 

– Mamy wciąż większość osób nieskontaktowanych z wirusem i zakażenie szerzy się właściwe bez żadnej kontroli, a w związku z tym, że wskaźnik R reprodukcyjności wirusa jest na poziomie 2, to z każdej osoby chorej mamy po tygodniu, dziesięciu dniach dwie kolejne, co powoduje, że liczba zakażonych rośnie w tempie wykładniczym – powiedział.

Czytaj też: Bill Gates o szczepionce na koronawirusa. Padła data, kiedy może trafić na rynek

Rozwiązaniem wyłącznie szczepionka 

Według niego głównym problemem nie jest teraz "ogólna liczba zachorowań, tylko dzienna liczba nowych osób przyjmowanych do szpitali i podłączanych pod respiratory".

Prof. Krzysztof Simon mówi o zakażeniach wśród nauczycieli. Ekspert ma jasne zdanie

– Już widzimy, że rezerwy systemu się wyczerpały i w niektórych województwach nie ma gdzie przesyłać pacjentów, w konsekwencji pozostają w szpitalach pierwszego stopnia zabezpieczenia, czyli leżą w szpitalach powiatowych pod respiratorami, mimo że to nie są szpitale COVIDowe – stwierdził ekspert. 

Dr Grzesiowski zauważa, że "sytuacja może ulec zmianie, dopiero kiedy zostanie wynaleziona szczepionka". Póki co, czekają nas jednak regularne zamrożenia i odmrożenia gospodarki.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)