Dotcom chce stworzyć konkurencję dla internetu

Dotcom chce stworzyć konkurencję dla internetu

Dotcom chce stworzyć konkurencję dla internetu
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
23.02.2015 10:33, aktualizacja: 23.02.2015 13:14

Kim Dotcom ma wiele pomysłów, dzięki którym niejednokrotnie już udało mu się zaistnieć w świadomości użytkowników sieci. Jednak jego najnowszy projekt ma szanse zmienić samą definicję użytkownika – chciałby on bowiem stworzyć alternatywę dla internetu o nazwie MegaNet.

Pomysł budowy równoległej do internetu światowej sieci może wydawać się pozornie absurdalny, ale nie jest niemożliwy do wykonania. Trzeba „tylko” opracować jej architekturę, znaleźć środki na jej stworzenie i zachęcić użytkowników do korzystania z niej. Jak z tym zadaniem poradzi sobie Kim Dotcom?

Szczerze mówiąc, na razie trudno cokolwiek na ten temat powiedzieć. Z wypowiedzi Dotcoma, które jak zwykle przepełnione są, nazwijmy to umownie, hurraoptymizmem, wynika, że sieć MegaNet nie będzie korzystała z adresowania IP, co ma uchronić użytkowników zarówno przed atakami DDoS, jak i szpiegostwem czy rządową cenzurą. Nie wiadomo więc jak dokładnie ma wyglądać adresowanie MegaNet, ale Dotcom sugeruje, że do zastąpienia systemu DNS wykorzystana może zostać rozproszona baza danych, taka jak block chain stosowany w przypadku waluty Bitcoin. Sieć miałaby być także w pełni szyfrowana.

W swoich wpisach na Twitterze założyciel Megauploadu daje też do zrozumienia, że dużą rolę w realizacji projektu mogłyby odegrać smartfony. Według niego urządzenia te zapewniają spory zapas miejsca na dane, a ich transmisje nie są dziś w pełni wykorzystywane. Wpływ na czas pracy telefonów ma być na tyle niewielki, że użytkownicy go nie odczują.

Sam pomysł, choć nie nowy, jest dość ciekawy. Istnieją już co prawda podobne projekty, takie jak na przykład ZeroNet czy SAFE, ale wydaje się, że to właśnie Dotcom ma szansę na spopularyzowanie tej idei. Zwłaszcza wśród 15 milionów użytkowników szyfrowanego dysku internetowego Mega czy bezpiecznego komunikatora MegaChat.

Zobacz także --> Czy masz problem z uzależnieniem od internetu? [wideo]

Polecamy na stronach Giznet.pl: Apple pracuje nad elektrycznym samochodem

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)