Donald Trump w Polsce. Znamy plan wizyty Prezydenta USA

Donald Trump w Polsce. Znamy plan wizyty Prezydenta USA

Donald Trump w Polsce. Znamy plan wizyty Prezydenta USA
Źródło zdjęć: © flickr.com
28.08.2019 13:24, aktualizacja: 28.08.2019 14:13

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa do 2 września. Prezydent USA weźmie udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Trump spotka się także z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim.

Amerykańska para prezydencka pojawi się w Warszawie 31 sierpnia, jednak wydarzenia, w których udział wezmą Donald i Melania Trump zaplanowano na 1 i 2 września. Prezydent USA będzie obecny podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, gdzie wygłosi swoje przemówienie. Następnego dnia dojdzie do spotkania w cztery oczy, pomiędzy głową Stanów Zjednoczonych, a prezydentem Polski, Andrzejem Dudą.

Plan wizyty Donalda Trumpa w Polsce

Głównym celem wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce jest udział w obchodach 80. rocznicy II Wojny Światowej. Oprócz Donalda Trumpa w Warszawie pojawi się ponad 200 ważnych gości z całego świata. Swój udział potwierdziło 20 prezydentów z różnych krajów. Wiadomo, że do stolicy Polski nie wybierają się Władimir Putin oraz Aleksander Łukaszenka.

Uroczysta ceremonia z udziałem prezydenta USA rozpocznie się 1 września, o godzinie 11.45 na pl. Piłsudskiego, kiedy to polska para prezydencka powita szefów delegacji. Około godziny 12.32 swoje przemówienie wygłosi Andrzej Duda. Następnie głos zabierze prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. Jako ostatni przemawiać będzie Donald Trump.

Kolejnym ważnym punktem programu będzie złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez trzech prezydentów. Wydarzenie zostało zaplanowane na 13.30.

Na godzinę 17.00 przewidziano uroczysty obiad, który prezydent Polski, Andrzej Duda wyda na Zamku Królewskim. Następnie o godzinie 20 w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - "Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego.

2 września minie pod znakiem rozmów prezydentów Polski i USA. Eksperci spodziewają się, że prywatne rozmowy Trumpa z Dudą dotyczyć będą przede wszystkim zakupu amerykańskich myśliwców F-35 przez Polskę, bazy Fort Trump na terenie Polski, oraz zakupu amerykańskiego gazu LNG przez nasz kraj.

Ostatniego dnia wizyty w Polsce, Donald Trump spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

Początkowy plan wizyty prezydenta USA w Polsce zakładał, że Donald Trump odwiedzi amerykańską bazę wojskową w Powidzu. W późniejszym czasie usunięto ten punkt z programu.

Prezydent Trump w Warszawie

Para prezydencka USA wraz z całą amerykańską delegacją wyląduje w Warszawie w sobotę wieczorem, 31 sierpnia. Podobnie jak dwa lata temu (podczas pierwszej wizyty Trumpa w Polsce), samolot Air Force One wyląduje na wojskowym lotnisku na Okęciu. Donalda i Melanię Trumpów przywitają przedstawiciele polskiej dyplomacji, dziennikarze oraz fotoreporterzy.

Prezydent USA zamieszka w hotelu Marriott obok Dworca Centralnego w Warszawie. Przedstawiciele amerykańskiej władzy zatrzymają się w znajdującym się nieopodal hotelu Intercontinental.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)