Dlaczego Polacy kupują za granicą i ile wydają?
Dlaczego kupujemy za granicą? Polacy, tak jak mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy, jako główny powód wymieniają cenę oraz dostępność towarów. Dlatego wśród marek chętnie kupowanych za granicą są zarówno np. Adidas czy Casio, o wyborze których decyduje cena jak i drogie marki niszowe, których w Polsce jeszcze nie ma. Wnioski oparto o badanie PayPal „Dostępność marek w Europie Środkowej i Wschodniej” przeprowadzone wśród 12 tys. użytkowników serwisu z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier.
16.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 13:33
Dwa najciekawsze wnioski raportu to rosnąca liczba niewielkich transakcji (do 10. zł) za granicą oraz Azja jako destynacja zakupowa – mówi Damien Perillat, Szef PayPal w Europie Środkowej i Wschodniej.
Średnia wieku osób kupujących online za granicą to ok. 3. lat. 57% ankietowanych legitymuje się wykształceniem średnim lub wyższym. Wieś reprezentuje zaledwie 13% badanych. Ponad połowa respondentów mieszka w małych lub średnich miastach, a 33% badanych to mieszkańcy największych aglomeracji. W 2012 r. prawie jedna trzecia ankietowanych kupowała na rynkach zagranicznych przynajmniej 1-2 razy na trzy miesiące. Rzadziej niż raz w roku za granicą kupowało tylko 17% pytanych. Większość, aż 93% kupujących za granicą, to osoby dobrze obeznane z Internetem korzystające z niego więcej niż pięć lat.