Dlaczego jest tak potwornie gorąco? Globalne ocieplenie nie jest jedynym powodem

Dlaczego jest tak potwornie gorąco? Globalne ocieplenie nie jest jedynym powodem

Dlaczego jest tak potwornie gorąco? Globalne ocieplenie nie jest jedynym powodem
Źródło zdjęć: © PAP
Bolesław Breczko
07.08.2018 10:48

Fala upałów i rekordowe temperatury, które przetaczają się przez północną półkulę nie są jedynie skutkiem globalnego ocieplenia. Naukowcy wskazują na trzy główne przyczyny tego zjawiska.

Chociaż globalne ocieplenie spowodowane przez działalność człowieka jest naukowo potwierdzonym faktem, to nie jest jedyną przyczyną piekielnych upałów. Złożyły się na to trzy zjawiska, które potęgują fale gorąca.

Oscylacja Północnoatlantycka lub Północnoatlantycka Oscylacja Wielodekadowa (AMO)

Obraz
© YouTube/ Simon Clark

Ocean Atlantycki ma ogromny wpływ na pogodę na kontynentach, które go otaczają. Temperatura wody, prądy, ciśnienie powietrza i opady bezpośrednio wpływają na to jak zmieniają się warunki atmosferyczne nad Europą czy Ameryką Północną.

Północnoatlantycka Oscylacja Wielodekadowa to zjawisko ochładzania się lub ogrzewania Atlantyku na przestrzeni dziesięcioleci. W zależności od tego czy Ocean Atlantycki znajduje się w ciepłej lub zimnej fazie wpływa to np. na formowanie się huraganów, stan pokrywy lodowej czy w końcu temperaturę nad kontynentami. Od lat 90. Atlantyk jest w fazie ciepłej.

Prąd strumieniowy (Jet Stream)

Obraz
© Youtube/Simon Clark

Jest to meandrujący "tunel" wokół bieguna północnego, którym z zachodu na wschód pędzą masy powietrza. Tunel ten powstaje w wyniku różnic temperatur powietrza. Z jednej strony jest zimne powietrze znad bieguna, z drugiej ciepłe znad kontynentów. Prąd strumieniowy nie biegnie po idealnym okręgu, a "wybrzusza się" meandrami. Gdy prąd strumieniowy słabnie, tak jak ma to miejsce obecnie, meandry przestają się przesuwać. Oznacza to, że miejsca na południe od prądu strumieniowego dłużej pozostają pod wpływem ciepłego powietrza.

Globalne ocieplenie

Chociaż nie w odosobnieniu, to globalne ocieplenie wpływa na falę upałów i rekordowe temperatury, których obecnie doświadczamy. Wpływa nie tylko na wyższe średnie temperatury, ale także na osłabienie prądu strumieniowego.

W wyniku globalnego ocieplenia czapy lodowe na biegunie północny topią się szybciej. Zanikający lód powoduje, ogrzewanie się powietrza nad biegunem. Różnica między nim, a powietrzem nad średnimi szerokościami geograficznymi się zmniejsza w wyniku czego prąd strumieniowy słabnie.

Globalne ocieplenie nie jest więc jedynymi czynnikiem, który prowadzi do wysokich temperatur. Powodują to trzy zjawiska atmosferyczne, które nałożyły się na siebie. Jednak w tym momencie możemy kontrolować, albo przynajmniej starać się kontrolować tylko jedno z nich, jest nim właśnie globalne ocieplenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)